Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nažhavený Kreuziger: Na Giru chci na stupně vítězů

Tour de France

  14:00
PRAHA - V sobotu, den po svých 25. narozeninách, načne úvodní kilometry z celkových 3522, které čítá druhý nejstarší a nejslavnější cyklistický závod světa Giro d’Italia. Roman Kreuziger si ho sice vyzkouší poprvé v životě, nicméně hned přemýšlí o stupních vítězů.

Roman Kreuziger. foto: ČTK

Máte rád růžovou barvu?
Nemám.

Asi tušíte, proč otázka padla. Na rozdíl od slavnější Tour de France, kde nejlepší cyklista šlape ve žlutém trikotu, na Giru nosí lídr růžový dres...
Ale samozřejmě že bych na ty dva příští týdny výjimku určitě udělal...

Můžete odhadnout krátce před startem svoji formu?
Jsem naprosto v klidu. Na Giro del Trentino, v Lutychu i teď na Romandii jsem si potvrdil, že forma postupně stoupá; nemám se čeho obávat.

Právě na Romandii jste pracoval pro zkušeného Alexandra Vinokurova z vaší nové stáje Astana. Nebylo by vhodnější vyzkoušet si krátce před Girem naopak roli lídra?
Určitě ne. Mám za sebou hodně náročný program, takže jsme taktiku vymysleli takhle. Jet Romandii na pořadí by proto byla chyba.

O letošním Giru se už dopředu mluví jako o nejbrutálnějším ročníku v historii. Podepsal byste tuhle nálepku?
Profilově nás čeká jeden z nejtěžších závodů. Bude ale záležet i na tom, jaké tempo závodníci nastaví.

Nejdrsnější bude pro cyklisty bezpochyby tzv. trojkombinace. Tedy tři horské etapy na Grossglockner, Zoncolan a Gardeccii ve třech dnech po sobě. Co o nich víte?
Tyhle etapy budou zcela jistě rozhodující. Když něco ztratíte třeba v deváté etapě na Etnu, ještě máte spoustu času něco najet. Zmíněné tři etapy jsou ale doopravdy strašně těžké, tuhle kombinaci bych nazval až šílenou. Při tréninku ale vypadají ještě těžší. Přece jen nešlapete stoprocentně koncentrovaně a jedete pomaleji. Při závodě pak zpravidla všechno utíká jinak...

Jenže právě v horách, coby lídrovi Astany, by vám měl pomáhat především Robert Kiserlovski. Leč rentgen u něho objevil prasklý obratel. Myslíte si, že je tudíž jeho start vyloučený?
Ono snad jde jen o nějakou mikrofrakturu. Zatím to vypadá, že pojede. Tedy Robert jet chce. Uvidíme.

Ještě platí vaše slova z podzimu, že chcete na Giru bojovat o stupně vítězů? Přece jen konkurence se jeví ještě nabitější, než se před pár týdny čekalo...
O přední umístění bojovat určitě chci. Však jsem taky na tenhle závod trénoval už od listopadu. Připravený jsem, ale Giro pojedou taky třeba Contador, Nibali, Rodrigues nebo dejme tomu Meňšov... Teď už si jen zabalím kufr, zaskočím na masáž a Giro může začít.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat