Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smutný fenomén. Kluby v NBA kvůli draftu úmyslně prohrávají

Sport

  9:30
NEW YORK/PRAHA - Odepsat sezonu, protože už šance na play-off utekla? V basketbalové NBA má věc ještě širší rozměr. Opět ožívá debata o praxi zvané „tanking“ - úmyslném prohrávání, které má týmům zajistit výhodnější pozici pro draft. V současné sezoně se navíc obviněním z „tankování“ nevyhnou dva kluby z nejslavnějších: New York Knicks a Los Angeles Lakers.

Radost basketbalistů New Yorku Knicks J.R. Smitha (vlevo) a Tysona Chandlera foto: Reuters

Na úvod přijdou vhod ukázky z newyorských médií, která umí být sžíravě ironická. Televize CBS tvrdí: „Nemluvme o Titaniku. Tahle loď se nepotápí, ona je už dávno na dně. Jasně že Knicks tankují, navíc to dělají s obrovskou neschopností.“

A list New York Post si přisadil: „Je na čase, aby se v Madison Square Garden změnily pokřiky. Nevolejme: Braňte! Místo toho by mělo zaznít: Tankujte!“

Možná je to k basketbalistům New York Knicks až příliš kruté. Zástupci legendárního klubu se snaží, jeho hvězdy nastupují i přes zranění, šéf Phil Jackson se veřejně omlouvá za to, že mužstvo špatně složil a přijímá vinu.

Ale na druhou stranu má NBA svá specifika a patří mezi ně i tanking. Úmyslné porážky, které se mají vrátit v budoucnu. Chvílemi trapné pády, díky nimž si kluby na draftu s větší pravděpodobností spraví chuť příchodem supertalentů.

Draft NBA a matematika

Proč se v NBA schválně prohrává? Kvůli systému pro draft. Jednička se losuje elektronicky a vše je založeno na pravděpodobnosti: nejhorší celek má šanci 25 %, ta se postupně snižuje (druhý tým 19,9, třetí 15,6, čtvrtý 11,9, pátý 8,8...) až na finálních 0,5 % pro 14. nejhorší tým; tolik celků se v NBA nedostane do play-off a ve hře o jedničku jsou pouze ony. Ale čísla umějí být ironická: loni třeba na draftu uspěl Cleveland, ač měl šanci 1,7 %.

Knicks si v noci na čtvrtek připsali sezónní prohru číslo 43 a drží si roli nejhoršího celku NBA. Jiný uvadající gigant, celek LA Lakers, zaokrouhlil ve stejnou dobu počet porážek na 40; v celkové tabulce je čtvrtý od konce.

„Hráči mají instrukce vítězit,“ říká generální manažer Lakers Mike Kupchack, ale dodává: „Mít možnost vybrat si někoho do pětky draftu je vždycky dobrá věc.“ Přesně o to jde - systém pro draft je podrobněji rozepsán v boxu vedle.

NBA bojuje s tankingem dlouhodobě. „Pokud někdy zjistíme, že tým prohrává zápasy úmyslně, vyvodíme z toho nejvyšší možné následky,“ prohlásil sice před lety šéf basketbalových operací ligy Howard Beck, jenže příkladů z dějin NBA je mnoho.

V Clevelandu v sezoně 2002-03 klopýtali, jak mohli; ve draftové loterii totiž byla možnost získat jistého LeBrona Jamese. „Skoro všechny dobré hráče mi tehdy vytrejdovali,“ vzpomínal později trenér John Lucas: „Všechno směřovalo k jediné věci - k LeBronovi. Ale nemůžete z toho klub vinit. Pro tehdejší Cleveland bylo dost těžké sehnat pořádného volného hráče, nikdo sem nechtěl.“

Jde o nejzásadnější příklad, jak může jednička draftu ovlivnit budoucnost klubu.

A tím pádem i o potenciální možnosti, které tanking skýtá.

Však také prestižní magazín The Economist v textu o úmyslných porážkách ve sportu uvedl: „Problém je mimořádně palčivý v basketbalové NBA, kde jedna superstar zvládne proměnit podprůměrnou družinu v budoucí šampiony.“

A další příklady z dějin elitní soutěže? V sezoně 2006-07 byli potenciálními hvězdami draftu Kevin Durant a Greg Oden a Boston Celtics se skutečně snažili. Ryan Gomes v jednom utkání dal 13 bodů za třetí čtvrtinu, poslední však jen odseděl na střídačce a bezelstně přiznal: „Od chvíle, co jsme součástí honu za nejlepší výchozí pozicí pro draft, se věci změnily. Jindy bych asi zápas dohrál.“

Totéž Boston činil přesně o deset let dříve a výroky někdejšího hráče Celtics M. L. Carra o tom, že tehdy prohry „byly součástí orchestrování“, už skoro připomínají až českou klasiku z fotbalových odposlechů.

Jde však spíš o výjimky, jinak si na podvody v citlivém zámoří kluby svou image (aspoň navenek) hlídají. „Prohry neakceptuju. Vždycky jsem si zakládal na tom, že jsem na univerzitě patřil k hráčům s nejvyšším procentem vítězných duelů,“ říká odhodlaně basketbalista Lakers Ryan Kelly.

Jenže ti bok po boku s Knicks vážně už nemohou ze sezony dostat více než dobrou pozici pro příští draft. Kobe Bryant je zase zraněný, vynechá zbytek ročníku. Média z Los Angeles zdůrazňují, že manažer Kupchack není žádný neumětel, aby si nedokázal stávající situaci spočítat.

Že nezbývá, než hledět kupředu - i za cenu několika porážek.

Pro Lakers je tu pak ještě jeden rozměr. Pokud nezískají v úvodním kole draftu hráče do prvních pěti míst, budou muset svůj „pick“ podstoupit Phoenixu; jde o součást smlouvy za trejd Steva Nashe. Někdy se zkrátka vyplatí „tankovat“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat