25. července 2007 9:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

NBA v šoku: rozhodčí sázel

Tim Donaghly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Donaghly. | foto: ČTK

PRAHA Drogové delikty největších hvězd? Problémy s držením střelných zbraní? Rvačky hráčů mezi sebou? Rvačky hráčů s diváky?To všechno už NBA zažila. Ale že by jeden z rozhodčích slavné ligy sázel na zápasy, které sám řídil, a byl navíc ve spojení se zločineckou organizací? Tak tohle tu ještě nebylo.

Případ nyní vyšetřuje FBI. Vedení NBA, fanoušci, hráči i novináři jsou v šoku. „Porušil nejposvátnější pravidlo v profesionálním sportu,“ uvedl v prohlášení komisionář NBA David Stern. Ten na včerejší tiskové konferenci zároveň vyjádřil přesvědčení, že jde o ojedinělou kauzu. „Je to největší krize, které musím jako šéf NBA čelit,“ dodal nicméně viditelně zdrcený Stern. Černý mrak Hříšník se jmenuje Tim Donaghy, žije na Floridě a na zápasy sázel minimálně dva roky. A není to žádný zelenáč: v NBA odkroutil plných třináct sezon. V té minulé řídil 63 zápasů v základní části a dalších pět v play off. O rok dříve byl dokonce delegován k ještě většímu počtu utkání (68 a 15 v bojích o titul).

 „Jestli se obvinění prokáže, je to největší sportovní skandál ze všech,“ napsal na webu stanice ESPN respektovaný basketbalový analytik Bill Simmons. „Po jedné z nejhorších sezon NBA, po sérii všech hluboko zakořeněných problémů, které vedou fanoušky k obavám o budoucnost NBA, je to aféra s Timem Donaghym. Nejhorší ze všech.“ Simmons zároveň upozorňuje na to, že od nynějška bude v očích fanoušků i hráčů každý sporný verdikt rozhodčího podnětem ke spekulacím. A to je stigma, které nejlepší basketbalovou soutěž světa těžce zasáhne.

 „Už se nikdy nebudeme dívat na zápas NBA stejnýma očima,“ píše Simmons. „Možná Donaghy skončí ve vězení, možná ne, ale jeho jméno se bude nad každou palubovkou vznášet jako černý mrak.“ Zámořská média se okamžitě pustila do analýzy zápasů, které Donaghy spoluřídil. Statistici dokázali, že abnormálně velký počet duelů skončil co do počtu bodů mimo průměrná čísla NBA, překvapivě často vyhrál outsider.

Příklad?
Jedním z podezřelých zápasů je třeba únorové utkání mezi mistrovským Miami a slabými New York Knicks na palubovce Madison Square Garden. Knicks házeli 39 trestných hodů, Miami jen osm. Kouč Miami a jeho asistent navíc dostali technické chyby a New York vyhrál o šest bodů...

 Donaghy se zatím k obvinění nevyjádřil, ale slíbil, že bude spolupracovat s FBI. Policie také prohledala jeho dům, protože mu prý vyhrožoval anonym. „Máme vážný důvod sledovat jeho dům a okolí,“ prohlásil mluvčí šerifovy kanceláře z floridského Manatee Randy Warren.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz