Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nebýt Saganova lokte, Cavendish by nespadl, říká cyklistický rozhodčí Janout

Peter Sagan je podle Miroslava Janouta diskvalifikován zaslouženě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Sagan je podle Miroslava Janouta diskvalifikován zaslouženě. | foto: ČTK

Vittel (Od našeho zpravodaje) Spoustu emocí vzbudilo úterní vyloučení Petra Sagana z Tour de France. K incidentu mezi slovenským cyklistou a Markem Cavendishem se vyjádřil i ten nejpovolanější – dvojnásobný účastník Tour v rozhodcovském voze, mezinárodní rozhodčí Miroslav Janout.

„Tady není o čem se bavit. Rozhodčí podle mě aplikovali článek 10.2.2, ve kterém se píše o neregulérním sprintu s tím, že v případě mimořádného ohrožení soupeře, což ten Saganův loket byl, vždyť ho sundal na zem, je možné vyloučení ze závodu,“ vysvětluje 69letý sudí.

O čem ještě mluvil?

Cyklistický rozhodčí Miroslav Janout považuje motorky na trati jako nutnost.

O pravidlech
V pravidlech je článek 12.01.40 a v něm je tabulka trestů. Rozhodčí podle mě museli aplikovat trest 10.2.2 pro etapové závody. To říká, že pokud dojde k neregulérnímu sprintu, je cyklista odsunut na poslední místo v pelotonu a dostane pokutu dvě stě eur. Druhý přestupek je pak poslední místo v etapě a třetí je vyloučení ze závodu. Ale je tam poznámka, že v případě, že jde o vážný přestupek – ohrožení bezpečnosti jiného závodníka – může jury okamžitě aplikovat vyloučení ze závodu, což udělala.

O krutosti vyloučení
Kruté nebylo. Souhlasím s tím, že to byl těsný spurt, byli na sobě nalepení čtyři závodníci, ale záběr shora mě v tom rozhodnutí jen utvrdil. Kdyby Sagan zůstal tam, kde byl, a nehýbal rukama, sice by nemohl sprintovat naplno, ale ten manévr byl naprosto zbytečný. Zablokoval Cavendishe naprosto surovým způsobem a podle mě je ta diskvalifikace bez diskuzí.

Peter Sagan.
Slovák Peter Sagan slaví vítězství ve 3. etapě Tour de France 2017.

O žádném prostoru pro Cavendishe u bariéry
Souhlasím, že tam bylo málo místa a že kdyby se Sagan rozhodl, že uhne doleva, tak to odnese někdo jiný a lehla by celá levá strana, což by bylo o to horší. Ale on ani neuhnul ze svého sprinterského koridoru, jen vysunul loket. Měl ho snad někde v půlce Cavendishova těla, takže ho vysloveně bránil. Kdyby ho nevystrčil, možná by to dojelo do cíle bez problémů. Možná. Ale nebýt toho lokte, Cavendish by podle mě nespadl.

O rozhodnutí rozhodčích
Můžeme se bavit o maličkostech, kdy a v jakém okamžiku ten loket vystrčil. Ale rozhodčí si ty záběry určitě několikrát zpomaleně prošli. Věřím jim, že si to pořádně prohlídli a rozhodli se podle mě správně. Ale nikdy nebudou všichni souhlasit.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...