Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nečekaní soupeři pro Frooma a spol. aneb Blázni u trati: nevítaní a nebezpeční

Sport

  11:44
VALENCE - Fanoušci podél tratí dodávají cyklistickým závodům na emocích, mohou však být i hodně nebezpeční. Tak jako poslední na slavné Tour de France.

Fanynka si pořizuje selfie s Julianem Alaphilippem. foto: ČTK/AP

Ta zpráva působí až úsměvně: Policisté v takzvané Holandské zatáčce na Alpe d’Huez zabavili ve čtvrtek nizozemským fanouškům sady vajec, jelikož dospěli k názoru, že je chtějí házet na Chrise Frooma.

Jenže ono to úsměvné není. Fanoušci, koření každého sportu, jej zároveň mohou ničit.

Na Frooma neletěla omeleta, zato se jej tělnatý muž v bílém tričku pokusil na Alpe d’Huez srazit z kola.

Froome ve čtvrtek odolal.

Vincenzo Nibali při jiné kolizi ne.

Stále není jisté, kdo vlastně Itala složil k zemi, kouř z oranžové dýmovnice zahalil výhled. Dle názoru organizátorů byla na vině policejní motorka, podle jiných diváci. Bývalý elitní sprinter Robbie McEwen u videozáznamu usoudil, že tak učinil jeden z bandy „nizozemských fanoušků v kostýmech Šmoulů“. 

Podle Cosma Catalana, analytika Eurosportu, se naopak Nibaliho řídítka zasekla za popruh fotoaparátu, s nímž se neznámý divák vykláněl do trati ve snaze o co nejlepší záběr.

Nibali po pádu se sebezapřením etapu dokončil s pouhou třináctisekundovou ztrátou. „Záda. Bolí moc. A nemohu pořádně dýchat,“ sykl za cílem k masérovi týmu Bahrain Merida.

Pozdě večer pak přišla z nemocnice v Grenoblu neblahá diagnóza: zlomenina desátého obratle. Čtvrtý muž pořadí Tour musel vzdát.

Letos na ni soustředil veškeré úsilí, obětoval pro to i milované Giro. Teď je vše pryč. Stovky hodin přípravy mizí v jediné milisekundě. „Měl jsem formu a věřil si. Jsem obrovsky zklamaný,“ řekl.

Alpe d’Huez je extrémní

Mnozí mohli dopadnout podobně. Shluk exhibicionistů, běžících takřka nahých či v bláznivých kostýmech vedle jezdců s mobilem ve snaze pořídit si selfie, bývá speciálně na Alpe d’Huez extrémní.

Vincenzo Nibali na Tour de France 2018.
Brit Geraint Thomas finišuje do cíle 11. etapy Tour de France 2018.

Jen si to představte, po úmorných 165 kilometrech a 4000 výškových metrech najednou kolem vás utíkají pomatenci, strkají vám vlajky do obličeje, odpalují dýmovnice.

„Někteří ti lidé jsou tam vážně na hlavu. Říkají, že fandí, ale tohle není fandění, to je čirá debilita,“ říká Miroslav Janout, rozhodčí UCI.

Nibali měl velmi málo prostoru, zúžily jej i dvě motorky policistů prorážející Froomovi a spol. mezi těmito davy cestu. Snadno mohl zavadit o jednu z nich.

Zatímco však jeho pád byl nejspíš ze strany diváků neúmyslný, Froomův případ je jiný. Na celém stoupání na něj mnozí fanoušci pískali a křičeli. Pak se jeden z nich pokusil zajít ještě dál a uhodil jej.

Geraint Thomas a Chris Froome během stoupání na Alpe d’Huez.

„To už jsou magoři. Copak se cyklisté mají bát jezdit na kole?“ zlobil se exprofesionál René Andrle.

Existují sice snímky, podle nichž policie útočníka vzápětí zajistila, jenže na nich je muž v jiném tričku.

Froome se nejprve k incidentu nechtěl vyjádřit. Až o den později na startu 13. etapy podotkl: „Zodpovědností organizátorů je zajistit bezpečnost všem jezdcům. Bohužel nejsou schopni ohlídat vše.“

Na Alpe d’Huez i kvůli obavám z útoku na něj narostl počet policistů, přibyly i zábrany. „Mohli by jich přidat ještě víc, ale už takhle jich je strašně moc. Nemůžete postavit zábrany podél celých čtrnácti kilometrů stoupání,“ řekl Janout.

Předtím, než byla zveřejněna zpráva o Nibaliho odstoupení, diskutovali experti i jezdci o tom, zda by neměl od jury obdržet tentýž čas jako skupinka, ve které jel.

Rozhodčí se postavili proti.

„Jinak rozhodnout nemohli,“ uvedl Janout. „Diváci i doprovodné vozy jsou dle pravidel součástí hry. Žádná kompenzace není přípustná. Závodník má prostě smůlu.“

Pravda, výjimky existují. Předloni Richieho Porta a Chrise Frooma srazila na Mont Ventoux motorka zablokovaná diváky, přesto jim rozhodčí dodatečně odečetli ztracený čas.

„Ale tam šlo o nesprávný verdikt,“ je přesvědčen Janout. „I kdyby Frooma ve čtvrtek ten fanoušek shodil, neměl by dostat nic.“

Merckx dostal po úderu zánět jater

V cyklistice byl vždy kontakt diváků se závodníky v kopcích až centimetrový, těsný jako málokde. A navíc zadarmo.

Neustávajícími incidenty ale tento sport platí daň za svoji výjimečnost. Vyprávět mohou Froome, Nibali, mnozí další. Včetně Eddyho Merckxe, jehož na Puy de Dome při Tour 1975 udeřil fanoušek tak tvrdě do břicha, že onemocněl infekcí jater.

Univerzální recept na ochranu proti bláznům neexistuje. Ani proti divákům nerespektujícím životní prostor závodníků. Mimořádně vysoké pokuty by snad pomohly, ale ty nikdo neuzákoní.

„Pískejte na nás, ale neovlivňujte závod,“ vyzývá tedy alespoň Geraint Thomas. A Romain Bardet fanoušky na Twitteru žádá: „Cyklistika je sportem, kde jsou sportovci pro fanoušky nejvíce dostupní. Všichni si přejeme, aby to tak zůstalo. Je nepřijatelné, že některé izolované chování narušuje tyto sportovní bitvy. Prosíme vás jen o důstojnost a respekt.“

Pyreneje ukážou, zda je dostanou.

Autor: