Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechceme diktaturu, stávkují indičtí tenisté. Svaz je chce umlčet

Australian Open

  17:08
ČENNAÍ/PRAHA - V indickém tenise se rozpoutala vnitřní bitva. Začala už loni na olympijských hrách v Londýně, kde si hvězdy Maheš Bhúpatí a Rohan Bopanna postěžovali na diktátorské způsoby jednání Indické tenisové asociace (AITA). Minulý týden v Čennaí, kde se uskutečnil jediný profesionálního turnaj v zemi, se k nim přidala osmička mladých hráčů. Společně sepsali dopis, v němž po domácím svazu požadují okamžité personální změny a zlepšení podmínek při reprezentování.

Indičtí tenisté Rohan Bopanna (vlevo) a Maheš Bhúpatí foto: Reuters

Jinak budou všichni bojkotovat únorový daviscupový zápas proti Jižní Koreji. "Jsou to vzdělané naděje, které ochutnaly západní styl života a začínají se ptát, proč to doma nemůže být stejné. Už bylo na čase, aby se ozval i někdo z mladé generace," vysvětluje pro The New York Times redaktor indického deníku The Hindustan Times. Jenže asociace si začala klást vlastní podmínky: "Přijímáme, ale budete muset přistoupit na přísná disciplinární pravidla."

A to tenisty naštvalo ještě víc...

Obě strany své rozsáhlé požadavky zveřejnily v médiích i s vyjádřením, že o žádném z bodů nehodlají dál vyjednávat. Hráči chtějí mimo jiné nového fyzioterapeuta, větší odměny a jejich transparentní rozdělování. "Nechceme, aby nám někdo nosil modré z nebe. Jen si přejeme mít podmínky, které jsou na Západě úplně normální," zlobí se jeden z nejlepších deblistů tenisové historie Bhúpatí, vítěz dvanácti grandslamů ve čtyřhře.

Svaz zase požaduje, že bude volit nového daviscupového kapitána i celý realizační tým. A pokud to nepřijmou, hrozí tenisům, že jim zastaví přísun státních příspěvků na trénování. "Budeme podporovat pouze ty, kteří chtějí hrát za svou zemi," nechal se slyšet výkonný ředitel AITA. Jeho země nemá žádného singlistu ani singlistku v první dvoustovce žebříčku.

Nejlepšími reprezentanty Indie jsou právě deblisté Bhúpatí a národní celebrita Leander Paes, který vyhrál Australian Open 2012 po boku českého partnera Radka Štěpánka.  Bhúpatí získal s Paesem tři grandslamy, ale už dlouho se nesnášejí. Bhúpatí nemůže bývalému parťákovi zapomenout, že místo něj začal hledat mladšího a perspektivnějšího spoluhráče. Paes navíc zůstává nedotknutelným miláčkem asociace, zatímco Bhúpatí proti ní spíš bojuje. Ti dva dokonce odmítli společně nastoupit na loňských olympijských hrách v Londýně.

Mirzaová: Je ponižující, že k urovnání vztahů použili ženu

Paes ale svolil, že debl pod pěti kruhy absolvuje s méně kvalitním spoluhráčem, když  bude ve smíšené čtyřhře bojovat o zlato s indickou ženskou jedničkou Saniou Mirzaovou (281. tenistka světa). Ta je ale obvyklou partnerkou a kamarádkou Bhúpatího. "Považuji za ponižující, že asociace využije v jednadvacátém století ženu, aby ukojila ego ješitného muže," kroutila hlavou Mirzaová. "Je mi jí líto," přiznal Bhúpatí. Indie nevyhrála na olympiádě žádnou tenisovou medaili a Bhúpatí s Bopannou svolali v Anglii tiskovou konferenci, na které si postěžovali na autoritativní režim asociace.

Ta jim poté zakázala reprezentovat Indii a celý incident teď řeší soud. Také si proti sobě ale poštvala většinu kvalitních hráčů. Otázkou tak zůstává, kdo bude v únoru hrát daviscupové utkání proti Koreji? Ze schopných hráčů zůstává k dispozici pouze Paes. AITA je dokonce tak zoufalá, že žádá vládu, aby porušila vlastní přísný zákaz a dovolila nastoupit jednomu indickému hráči, který má americké občanství.

Indický sport je zbytkem světa často kritizován. Korupce už pohltila i národem tak oblíbený kriket. Mezinárodní olympijský výbor v prosinci minulého roku pozastavil Indii členství, protože opakovaně dosazuje na atraktivní místa funkcionáře bez voleb. Často jde navíc o kamarády a příbuzné politicky důležitých lidí. Suspendované jsou i svazy boxu a lukostřelby. "Právě díky podobným praktikám teď indický sport dopadnul na absolutní dno," řekl Reuters právník Rahul Mehra, který vede žalobu tenistů proti asociaci.

Indii přitom jako by vůbec nevadilo, že země s takovou populací a rostoucí ekonomikou nemá dostatek kvalitních sportovců ani sportovních úspěchů. Předloňské Hry Commonwealthu v Dillí skončily ostudou kvůli špatnému zázemí, chudé infrastruktuře a mizerné organizaci. "Když si uvědomíme, co je špatně, může z Indie být sportovní supervelmoc," dodal Mehra.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat