Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechci se nechat rozmazlovat

Sport

  9:29
PRAHA - Nizozemsko se připravuje na odvetu. Až se česká rychlobruslařka Martina Sáblíková (19) objeví v únoru na světovém šampionátu v Heerenvenu, rozklepou se jí kolena. Na přemožitelku domácí hvězdy Ireen Wüstové z mistrovství Evropy ve víceboji bude zvědavo patnáct tisíc diváků. Fenomén jménem Martina Sáblíková dobyl Česko a teď dobývá i svět.

Martina Sáblíková na trati 5000 metrů. foto: KOJI SASAHARAAFP

LN Jak se vám poslouchají řeči o Popelce ze Žďáru nad Sázavou a silném příběhu, který učaroval sponzorům i fanouškům?
Je to až neuvěřitelný. Nevím, co na to říct. Nikdy jsem nesnila, že by se mohlo stát něco takového. Je to jako z pohádky.

Stíháte vůbec vnímat všechno dění, které kolem vás probíhá? Během jediného roku jste se stala z neznámé dívky jednou z nejslavnějších Češek.
Bylo toho vážně moc. Upřímně ale doufám, že toho bude ještě mnohem víc. Že se mi totiž bude dál dařit.

Vaše příprava už není ve finanční režii rodičů. Máte ale vůbec přehled, kolik peněz vám přinesly nové smlouvy s reklamními partnery?
Na to se radši nedívám, protože by mně z toho mohlo šmejknout. (směje se) Protože takových peněz jsme ještě neměli!

A dá se už mluvit o tom, že jste díky rychlobruslení zbohatla?
Pořád si připadám úplně normálně. Když mě třeba přivedli v Praze do hotelu a ukázali, kde budu spát, říkala jsem si, že je to fakt dost dobrý. Ale že mě lidé kolem nesmí tolik rozmazlovat, nebo uvidí... (usmívá se) Bydlela jsem v apartmá, ve kterém byly dvě plazmové televize a nevím, co ještě všechno. Já ale nepotřebuju žádný luxus. Stačí mi to, v čem žiju. Nehodlám se měnit.

Když jste se naposledy viděla s Ireen Wüstovou, plakala. Připravila jste ji o titul mistryně Evropy. Nebojíte se, že vám za to budou chtít Nizozemci v Heerenvenu ztížit podmínky?
Z toho strach nemám.

Jak to tam bude tedy vypadat?
Už minulý rok měli vyprodáno, takže v hale bude plno. O přestávkách hraje v hledišti kapela, lidé neskutečně burcují a zpívají. Když se jde na start, patnáct tisíc lidí zmlkne jako na povel. A po startovním výstřelu to zase začne neuvěřitelně burácet.

Přepadne vás nervozita?
Myslím, že jo. Budou větší nároky na úspěch, protože moje vítězství na mistrovství Evropy nikdo nečekal. Bude to těžký.

Nebojíte se setkání s Wüstovou? Prý jste byly kamarádky.
Je to opravdu takový rarach, normální praštěná holka. Před pětkou v Collalbu jsme se v šatně bavily a zjistily, že obě umíme německy. Předtím se naše hovory odehrávaly v angličtině a ta mi moc nejde.

Takže žádná rivalita?
Ne. Možná až od teďka...

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat