Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Nečistí a nečestní Češi,' zní od Rusů. Viní nás ze ztráty pořadatelství MS v biatlonu

Sport

  6:00
PRAHA - V biatlonovém světě to jen pár hodin před startem letošního šampionátu v rakouském Hochfilzenu pořádně vře. Rusové totiž mají po mimořádném kongresu IBU (Mezinárodní federace) ve Fieberbrunnu odevzdat pořadatelství MS 2021 v Ťumeni. Východní velmoc se ale nehodlá vzdát bez boje. A z neúspěchu viní hlavně Čechy.

Biatlonová horečka nyní propukne v Rakousku. foto: ČTK

„Myslím, že je to vyhraná bitva, války nás spíš ještě čekají,“ řekl šéf českého svazu Jiří Hamza novinářům po zasedání kongresu IBU, který iniciovali sami závodníci peticí s podpisy 154 biatlonistů a 56 trenérů z 25 zemí.

Mezi nejhlasitější bojovníky proti Rusku, respektive dopingovému skandálu této země, který se dotýká také biatlonu, pak byli vedle Francouze Martina Fourcada právě Češi.

Ostatně české hvězdě Gabriele Koukalové ruští fanoušci už nějaký ten týden vyhrožují na sociálních sítích, především pak na jejím instagramovém účtu.

Slova o válce z úst Hamzy tak jsou na místě. Zvláště, když se Rusové nechtějí pořadatelství šampionátu v roce 2021 vzdát dobrovolně (pokud tak neučiní do 24. února, bude jim odebrán) a hrozí IBU soudní dohrou.

„Jsme absolutně proti dobrovolnému odevzdání šampionátu, Budeme uvažovat o tom, že bychom podali žalobu. A to zřejmě nejen ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS,“ řekl agentuře TASS prezident Ruské biatlonové unie (RBU) Alexandr Kravcov.

Gubernátor Ťumeňské oblasti Vladimir Jakušev zašel v posledních dnech ještě dál. „Vím odkud vítr fouká. Samolibí Češi si byli jistí, že dostanou pořadatelství šampionátu 2020 nebo 2021. Jenže se tak nestalo a nemohou to vydýchat. Ale my jsme tvrdě pracovali na tom, abychom měli kvalitní šampionát a kvalitní zázemí. Naši čeští kolegové hrají nečestně a nečistě. Jak se říká v boxu, používají údery pod pás,“ řekl pro championat.com.

Toto ale Hamza ve středu nepřímo popřel. „Na tom, že nechceme znovu kandidovat, se nic zatím nemění. Rozhodnutí vedení celé české federace je, že kandidovat nechceme,“ zaznělo z jeho úst. Dle něj záleží na tom, jak bude IBU při volbě nového pořadatele šampionátu příští rok v chorvatské Poreči postupovat.

Existuje varianta nové volby, rozhodování mezi kandidáty ovšem bez ruské strany, nebo také případně možnost, že by bylo pořadatelství přiděleno druhému v pořadí – slovinské Pokljuce.

Právě první varianty se každopádně chytají Rusové. Dle Jakuševa mají nyní rok na to, aby očistili svoji sportovní scénu od dopingového stínu a RUSADA (Ruská antidopingová kancelář) získala zpět licenci WADA (Mezinárodní antidopingové asociace). „Máme čas do září 2018 a uděláme pro to všechno,“ prohlásil Jakušev.

„Není třeba dělat unáhlené závěry, máme čas. Nálada v IBU se může během dalších měsíců zcela změnit. Proč se hádat kvůli všem těm falešným obviněním?“ přidal čtyřnásobný mistr světa Vladimir Dračev.

Mimochodem, slova Dračeva jsou mimo jiné potvrzením toho, co mnohým (nejen) biatlonistům na ruském dopingovém skandálu vadí. Absence jakékoliv pokory, omluvy a přiznání viny. Jako kdyby byli skutečně ve ‚válce‘, jak naznačil Hamza.

„Nemrzí nás, že jsme do toho všeho šli. Je třeba se ozvat a neuhnout z názoru. Pravda stojí za to, aby na ni člověk nejen profitoval, ale občas i něco obětoval,“ doplnil šéf českého biatlonu.

Lze každopádně jen doufat, že v dalších dnech se budou řešit už jen výkony závodníků na trati, potažmo střelnici. Právě ve čtvrtek odstartuje letošní světový šampionát smíšenými štafetami. Závod jste mohli sledovat v naší podrobné on-line reportáži ZDE!

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat