Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok pracoval s Ferrarim. Ale nedopoval jsem, prohlásil Kreuziger

Sport

  18:43
Odborný server Cycling Weekly dnes přinesl zprávu, podle níž český cyklista Roman Kreuziger uvedl, že od podzimu 2006 do roku 2007 pracoval s italským lékařem a koučem Michelem Ferrarim. Jakékoliv užití dopingu však Kreuziger popírá.

Roman Kreuziger foto: ČTK

"Když jsem s Ferrarim začal pracovat, bylo mi dvacet, byl jsem prvním rokem profesionálem a v té době jsem věřil, že je to jeden z nejlepších koučů na světě. Proto jsem ho kontaktoval," sdělil Kreuziger v e-mailu, který zaslal na adresu Cycling Weekly. "Nevěděl jsem, že byl předtím suspendován za doping."

Na otázku, zda on sám někdy dopoval, Kreuziger odpověděl: "Ne. Nikdy." Nikdy ani neměl pozitivní dopingový test.

Sportovní lékař a cyklistický kouč Ferrari byl dvakrát potrestán po dopingových kauzách, v nichž jeho jméno figurovalo. V roce 2002 mu bylo zakázáno nadále pracovat v italské cyklistice. Podle některých svědectví pomáhal cyklistům s aplikací EPO, testosteronu a dalších zakázaných prostředků. Jeho klienty byli například i Lance Armstrong či vítěz Gira Michele Scarponi.

O Kreuzigerově spolupráci s Ferrarim hovořil loni jiný italský cyklista Leonardo Bertagnolli, jenž uvedl: "Vím, že k Ferrarimu chodila řada mých kolegů: Pellizotti, Kreuziger, Gasparotto, Chicchi."

Nejlepší český cyklista nyní uvádí, že chtěl nejprve informovat český svaz, než o své spolupráci s Ferrarim promluví na veřejnosti. "Hovořil jsem se svojí federací těsně poté, co jsem dokončil závod Kolem Romandie."

Případ je nyní podle pravidel UCI v rukou českých funkcionářů. Ti mohou Kreuzigerovi teoreticky udělit zpětně datovaný trest, ale je to nepravděpodobné - vzhledem k tomu, že byl tehdy novicem mezi profesionály, podle svého tvrzení neznal Ferrariho minulost a nebyl poté ani pozitivně testován.

"Není to nyní v mých rukách," řekl pro Cycling Weekly. "Udělal jsem to jako velmi mladý jezdec a neměl jsem povědomí o tom, že Ferrari byl potrestán. Ale jak říkám, beru plnou odpovědnost za své činy."

Stáj Saxo-Tinkoff uvedla, že bude podporovat Kreuzigera a nechá národní federaci rozhodnout. "Akceptovali jsme jeho vysvětlení," stojí v prohlášení týmu. "Jsme přesvědčeni, že Roman má upřímnou snahu pomoci cyklistice pohnout se vpřed a propagovat čistý sport. Takový postoj je pro místo v našem týmu klíčový."

Kreuziger do roku 2010 jezdil za italskou stáj Liquigas. Od roku 2007 se však namísto Ferrariho stal jeho osobním koučem Paolo Slongo. Nyní na něj ve stáji Saxo-Tinkoff dohlíží týmový kouč Giuseppe Toni.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!