Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nedůstojné finále Fed Cupu? Nejlepší Ruska bude až 138. v žebříčku

B. J. King Cup

  9:30
MOSKVA/PRAHA - Přestože je v elitní třicítce světového žebříčku hned šest ruských tenistek, žádná z nich se nechce zúčastni finále Fed Cupu. Kapitán Šamil Tarpiščev tak musel na utkání, které se uskuteční příští víkend, povolat hráčky z druhé až třetí světové stovky.

Za Rusko bude hrát finále Fed Cupu například 186. hráčka světa Alisa Klejbanová foto: Christian MesianoReprofoto

Ruská nominace do italského Cagliari, kde se bude 2. a 3. listopadu finále hrát, vypadá takto: Alexandra Panovová (138. na žebříčku WTA, až dvanáctá z Rusek), Alisa Klejbanovová (186.), Irina Kromačevová (231.), Margarita Gasparjanovová (317.). Že to zní šíleně? Ano. Jenže všechny elitní tenistky za Rusko nastoupit odmítly, nebo jsou zraněné. Pro srovnání: za Italky bude hrát světová sedmička Sara Erraniová a dvanáctá hráčka světa Roberta Vinciová.

Jak se mohla taková ruská nominace zrodit? Komplikace začaly 8. října. "Nebudu hrát finále Fed Cupu. Dám přednost Turnaji šampionek," oznámila 25. hráčka světa Jelena Vesninová. Klání v Sofii se hraje ve stejném termínu, je štědřeji dotované a navíc tam hráčky získávají body do žebříčku WTA. Tehdy to ještě pro Rusky nevypadalo tak zle, zásobu kvalitních hráček mají širokou. Jenže pak začaly omluvenky přibývat. "Také budu hrát v Sofii," oznámila Anastasia Pavljučenkovová (26. na žebříčku). Stejně se rozhodla i Maria Kirilenková (18.), jedna ze strůjkyň ruského postupu do finále.

Co teď? Třetí tenistka světa Maria Šarapovová je zraněná. Stejně tak členka vítězného týmu z roku 2008 Jekatěrina Makarovová. Jejich zkušené krajanky Nadězda Petrovová a Světlana Kuzněcovová zase Fed Cup hrát odmítají. A z tenisové velmoci je najednou otloukánek. "Nabídl jsem hráčkám, že v případě vítězství mohou mít celou odměnu, tedy 400 tisíc dolarů. Ale ony daly přednost Sofii," posteskl si kapitán Tarpiščev. A velká ruská ostuda je na dohled.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat