30. prosince 2011 14:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nejčtenější článek roku: otec ukončil dceři kariéru

Rola El-Halabiová a Hicham Roy El-Halabi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rola El-Halabiová a Hicham Roy El-Halabi. | foto: www.bz-berlin.de.Reprofoto

Rok 2011 přinesl několik sportovních úspěchů, kontroverzních událostí ale také bohužel tragédií. Podívejte se na články, kromě seriálu Pohnuté osudy, které byly v uplynulém roce nejčtenější...

1. Šílený otec splnil hrozbu. Střelbou ukončil dceři kariéru

Nejčtenější Pohnuté osudy

Příběhem žilo celé sportovní Německo i fanoušci boxu. Libanonskou boxerku s německým pasem Rolu El-Halabiovou (26) postřelil na jaře na galavečeru v Berlíně její nevlastní otec Hicham El-Halabi (44). Motivem byli nový partner dcery, snaha vrátit do ringu a propuštění otce jako manažera.

"Nesl strašně těžce, že se Rola po pětadvaceti letech vymanila z jeho moci," řekl kouč neporažené boxerky Jürgen Grabosch. "Celý poslední rok ji pronásledoval a vyhrožoval, že jestli se do ringu po zdravotních problémech vrátí, tak ji ublíží," dodal.

Spory vyústily v den jejího návratu k boxu. Deset minut před začátkem zápasu vtrhl do místnosti, kde se El-Halabiová připravovala. "Všechny položil na zem a mě ze tří metrů střelil do pravé ruky. Pak jsem spadla na zem a prostřelil mi koleno a obě chodidla. Snažila jsem se ho uklidnit, ale řval, že mě zabije. Přestal až když jsem ležela na zemi v kaluži krve," popsala Libanonka. Lékaři se vyjádřili, že pravá ruka a koleno jsou nenávratně poškozené. Podle německých zákonů útočníkovi hrozí až deset let pobytu za mřížemi.

2. Na dresech chybí orlice. Jde o boj proti padělkům

Když začátkem listopadu Fotbalová asociace České republiky (FAČR) zveřejnila nové dresy národního týmu, vyvolala velkou diskuzi. Na nich totiž chyběl státní znak.

Nový dres českých fotbalistů
Nový dres českých fotbalistů

Ačkoliv podle platné legislativy bylo možné znak ponechat, vedení FAČR zvolilo před baráží o Euro 2012 jiný postup. "Státní znak se sice na dresech používat může, my jsme si ale podobně jako řada zemí vytvořili vlastní znak reprezentace," vysvětlil pro LN místopředseda FAČR Jindřich Rajchl. Není to neobvyklý jev, v Německu nebo Španělsku nosí hráči také emblém fotbalové asociace místo státního znaku.

Důvod změny byl jednoduchý. Nošení znaku bylo z legislativního hlediska u hráčů v pořádku, problémy nastaly při prodeji replik dresů pro fanoušky.

3. Česká pomsta: Rachůnek prohodil Arťuchina sklem

Běžela 33. minuta utkání o bronzové medaile na hokejovém mistrovství světa. Ve vypjatém duelu vedli Češi nad Ruskem 4:3. Karel Rachůnek se rozjíždí k mantinelu na Arťuchina a prohazuje ho plexisklem - "česká pomsta" - poutal titulek na Lidovky.cz. "Náhodou se objevil na křídle, kde jsem zrovna byl já. Využil jsem tady té situace. Že jsme vyrazili plexisklo, to byla náhoda... Chtěl jsem si do něho bouchnout," popsal Rachůnek.

Česko - Rusko (Rachůnek zničil plexisklo s Arťuchinem).

Proč pomsta? V minulém vzájemném zápasu právě tento 116 kilogramový "obr" zranil dva české hráče - Milana Michálka a právě Rachůnka. "Byl to od něj dobrý vzkaz Rusům, že se jich nebojíme. Ale celkově se mi zdálo, že duel v osmifinálové skupině byl více vyhecovaný a tvrdší než ten o bronz," prohlásil Vladimír Růžička.

Podobnými kousky už ale Karel Rachůnek diváky bohužel bavit nebude. Zemřel totiž při zářijové letecké tragédii v Jaroslavli, kde spolu s ním zahynuli všichni jeho spoluhráči z klubu z KHL včetně dalších dvou Čechů Jana Marka a Josefa Vašíčka.

4. Tragédie v MotoGP. Simoncelli zemřel, přejel ho Rossi

Letošní závod královské třídy MotoGP v Sepangu byl předčasně ukončen po jediném kole. Po hrozivé nehodě prohrál souboj o život italský závodník Marko Simoncelli.

Simoncelli upadl ve druhém kole v pravotočivé zatáčce a vletěl přímo pod kola krajanovi Valentinu Rossimu a Američanovi Colinu Edwardsovi, kteří bez možnosti vyhnout se mu do něj najeli. Šestému muži průběžného pořadí MS se při pádu svezla z hlavy přilba a zůstal bezvládně ležet.

Marco Simoncelli
Smrt Marca Simoncelliho

"Když dorazil lékařský tým, byl už v bezvědomí. Snažili jsme se ho oživit, ale nedařilo se nám to. O 45 minut později zemřel," uvedl na tiskové konferenci šéf lékařského štábu MotoGP Michele Macchiagodena. Simoncelli utrpěl těžká zranění hlavy, krku a hrudníku, při transportu záchrankou navíc dostal infarkt.

5. ANKETA: Pět krasavců z hokejového nároďáku

Zatímco pánové si při sledování hokeje libují především v povedené kombinační hře a parádních gólech českého týmu, dámské části publika zpříjemňuje podívanou především několik sympatických hokejistů, kteří se v českých dresech prohánějí po ledě. Neboli, kdo říká, že pro ženy je hokej otrava?

Redaktorky serveru Lidovky.cz vybraly pětici nejkrásnějších hráčů z národního výběru. Podívejte se a pro své favority hlasujte v anketě.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!