Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejhorší olympionik historie? Plavky si koupil až v Sydney, málem se utopil

Sport

  12:47
PRAHA - Jde o jeden z nejsilnějších momentů novodobé olympijské historie. A taky nejvtipnějších. Eric Moussambani, plavec z Rovníkové Guineje, se na olympiádě v Sydney v roce 2000 málem utopil při rozplavbě na 100 metrů volným způsobem, kterou zaplaval ve víc než dvojnásobném čase oproti nejlepším. Seznamte se s „Úhořem“.

Eric Moussambani ve svém olympijském závodě. foto: Lidovky.cz

„Důležitou věcí v životě není vítězství, ale zápas, základem není to, že se zvítězilo, ale že se bojovalo dobře.“ Tak zní slavný citát zakladatele novodobých olympijských her barona Pierra de Coubertina často zkracovaný na „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“ Málokterý sportovec toto heslo naplnil tak jako Eric Moussambani.

Plavec z africké Rovníkové Guineje se stal jedním z nejslavnějších sportovců olympijských her v Sydney v roce 2000 přesto, že v podstatě neuměl plavat.

Seběhlo se to následovně: jednoho dubnového dne roku 2000 seděl Moussambani v rodném Malabu, hlavním městě Rovníkové Guineje, u rádia, když uslyšel výzvu: kdo chce jet na olympiádu, ať se přihlásí. Eric neváhal ani chvíli a i když nebyl členem žádného klubu ani neměl trenéra, běžel na konkurz. Jako jediný.

Olympijský start sportovců z rozvojových zemí, jako byl Moussambani, umožnilo udělení divokých karet od MOV v rámci olympijské myšlenky sbližování všech částí světa.

Nechcete někdo jet na olympiádu?

Plavat se Moussambani naučil teprve osm měsíců před startem olympiády a padesátimetrový bazén viděl poprvé až v Sydney. Před tím se jednou týdně připravoval v řece, na jezeře, párkrát si vyzkoušel i 12metrový hotelový bazén. Plavky si prý koupil až v dějišti her na tržnici.

V rozplavbě na 100m volným způsobem se měl představit s pouhými dvěma dalšími plavci z Nigérie a Tádžikistánu. Jenže Ericovi soupeři si špatně vyložili pokyn k přípravě na start, skočili do vody před startovním signálem a byli diskvalifikováni. Zdvihla se tak opona pro velkolepé Ericovo sólo.

I když se dalo očekávat, že sportovci z této rozplavby nebudou útočit na medaile, to, co vidělo 17 000 diváků v Aquatic Centru a miliony u televizních obrazovek, vyvolalo šok. Na první padesátce se ještě Moussambaniho styl dal nazvat kraulem, na obrátce měl čas okolo 40 vteřin (běžně mívají plavci okolo 23 vteřin). V druhé půlce závodu však začal boj o život. Guinejský závodník - hnán nadšenými ochozy - viditelně na začátku přepálil tempo a měl nyní problém udržet se nad vodou. Chvílemi se i zastavoval.

„Ještě nikdy jsem nic takového neviděl,“ zírali komentátoři. Svůj boj však Moussambani zvládl a dohmátl v čase 1:52,72. Pro srovnání - Nizozemec Pieter van den Hoogenband vyhrál pozdější finále časem 48:30. Čas Moussambaniho, který se stal jeho osobním i národním rekordem, zaostal i za tehdejšími časy na dvojnásobné trati.

Památný závod Erica Moussambaniho na olympijských hrách v Sydney:

Přesto si plavec z Rovníkové Guineje vysloužil bouřlivé ovace, dostal přezdívku Úhoř a stal se jedním z největších - a nejnepravděpodobnějších - hrdinů her v Sydney. „Věděl jsem, že je to důležité, protože jsem reprezentoval svou zemi. Byl jsem hodně nervózní, protože jsem nikdy neviděl tolik lidí a televizní kamery. Při závodě jsem slyšel ten dav, jak mě podporuje, což mi dodalo sílu závod dokončit. Ale už jsem byl moc unavený,“ zhodnotil své slavné vystoupení Moussambani.

Zajímavostí je, že v letech následujících po olympiádě v Sydney dokázal Eric Moussambani stlačit svůj čas na 100 volným způsobem o téměř minutu až na solidních 57 vteřin a měl se představit i na olympiádě v Athénách v roce 2004. Nedostal však vízum. V roce 2012 se stal plaveckým trenérem reprezentace Rovníkové Guineje.

Na Úhořovy výkony dal během olympiády v Riu vzpomenout etiopský plavec Robel Habte. Závodník s výrazným bříškem skončil v závodě 100m volným způsobem beznadějně poslední, dohmátl v čase 1:04,95.

Orel Eddie

I když Moussambaniho výkon v Sydney vešel do olympijských dějin, nazvat jej nejhorším sportovcem v olympijské historii by jistě vyvolalo polemiku. O tento titul se totiž razantně hlásí i britský skokan na lyžích Michael Edwards známý jako Eddie Edwards či Orel Eddie.

Ten se stal průkopníkem tohoto sportu v Británii, jako samouk v roce 1987 vytvořil národní rekord v hodnotě 73,5 metru, ale pokaždé skončil poslední. Přesto se představil na olympiádě v Calgary v roce 1988.

Olympijský let Orla Eddieho:

V obou svých závodech na středním i velkém můstku obsadil Edwards tradičně poslední místo, za předposledním skokanem zaostal o více než dvacet metrů. Všichni diváci - a prý i on sám - se báli hlavně o to, aby se nezabil. Zaujal „nesportovním“ vzhledem - kvůli dalekozrakosti nosil i při závodech silné brýle a měl nadváhu. Přesto se o „Orlovi“ Edwardsovi mluvilo víc než o vítězích, předseda organizačního výboru olympiády jej zmínil i při závěrečném ceremoniálu.

Po zpřísnění pravidel pro kvalifikaci se už nikdy na velkou mezinárodní soutěž nedostal, a tak sbíral úspěchy alespoň v showbusinessu. Účinkoval v televizní show, byl o něm natočen film Orel Eddie a nazpíval též píseň ve finštině, i když tímto jazykem vůbec nevládl.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat