Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sportovní důchodci: navzdory věku vítězí

Sport

  8:30
PRAHA - Svá nejlepší léta mají za sebou, přesto se nepřestávají bít s o mnoho mladšími soupeři a často je i porážejí. Takoví jsou Josef Váňa, Štěpánka Hilgertová, Dominik Hašek, Tomáš Řepka či Roman Šebrle, nejúspěšnější čeští sportovní veteráni současnosti.

Josef Váňa v sedle Tiumena vbíhá do cíle foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Josef Váňa, 59

Velkou pardubickou vyhrál celkem osmkrát a stále končit nehodlá. Žokej Josef Váňa oslaví letos v říjnu už 60. narozeniny.

Rekordman, legenda a ikona pardubické steeplechase absolvoval svou první misi ve slavném dostihu už v roce 1985. Po více než čtvrtstoletí mu přesto ani s přibývajícím věkem elán nechybí: "Cítím se stejně jako před první Velkou," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny několik dní před svým posledním podzimním triumfem v sedle Tiumena.

Váňu od dalších startů neodrazují ani četná zranění. "Když se mě budete chtít zbavit, budete mě asi muset zastřelit," řekl kdysi v žertu. Rodák ze Slopné trpěl zlomeninou pánve, žeber, obratlů, klíčních kostí, měl roztříštěné pravé rameno. Po nešťastném pádu při jednom ze závodů si během převozu do nemocnice prošel klinickou smrtí.

Šťastný Josef Váňa vyhrál Velkou pardubickou už poosmé

Dominik Hašek, 47

V lednu oslavil své 47. narozeniny a na led ho to stále táhne. Dominik Hašek momentálně čeká na vhodnou nabídku, aby se startem nového ročníky znovu navlékl betony a strašil o generaci mladší útočníky.

Vyhrál olympiádu, nad hlavu zvedl Stanley Cup a třikrát se stal mistrem domácí extraligy: jeho první a poslední triumf s Pardubicemi přitom rámuje více než 20 let. Naposledy Hašek působil v ruské KHL, kde oblékal dres Spartaku Moskva.

"Jasné je, že někde musí existovat mantinel, kdy člověk pozná, že dál už to asi nepůjde," uznal Hašek v rozhovoru pro Lidové noviny. "Fyzicky, i co se týče reakce, jsem na tom ale stále perfektně," vysvětlil důvody, proč chce v kariéře ještě pokračovat. "Chci sám sobě dokázat, že i v sedmatřiceti, nebo kolik mi to vlastně je, člověk může hrát kvalitně. Život bez sportu si nedovedu představit," dodal.

Dominik Hašek v akci v dresu Spartaku Moskva.

Štěpánka Hilgertová, 44

"Mám to zabalit, protože jsem měla už mockrát narozeniny?" pokládá Štěpánka Hilgertová otázku na hlavní stránce svého oficiální webu. Česká kajakářka je slavila už 44 krát.

Láska k vodnímu slalomu ji i v pokročilém sportovním věku nechybí a nutí ji, aby svou kariéru dál natahovala. Její další metou má být olympiáda v Londýně, kam by se ráda v nejbližších dnech kvalifikovala.

Rodačka z Prahy pod pěti kruhy závodila už před dvaceti lety v Barceloně. V letech 1996 a 2000 pak na krk pověsila nejcennější medaili. Nechyběla ani v Aténách a v roce 2008 v Pekingu. Česká stálice si z mistrovství světa i Evropy stále odváží cenné medaile.

Rozhovor se Štěpánkou Hilgertovou čtěte na serveru Lidovky.cz dnes v 15 hodin.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová

Roman Šebrle, 37

Vyhrál všechno, co ve své disciplíně mohl. Letní olympijské hry, mistrovství světa pod širým nebem i střechou a stejně tak evropský šampionát. Desetibojař Roman Šebrle je navíc platným držitelem světového rekordu a také jediným atletem, který kdy překonal hranici devíti tisíc bodů.

Ačkoliv k výkonům, které podával před deseti lety, má hodně daleko, stále je schopný porážet mnohem mladší konkurenty. To ostatně prokázal třeba na loňském halovém mistrovství Evropy, kde vybojoval bronzovou medaili...

"Podle věku ostatních vícebojařů bych měl být dávno v důchodu. Stále se ale cítím mladý," řekl Šebrle tiskové konferenci před letošní sezonou.

Roman Šebrle na MS v Tegu.

Tomáš Řepka, 38

Už už to vypadalo, že osmatřicetiletý Tomáš Řepka ukončí na přelomu roku kariéru. Ve Spartě se ho zbavili a s Plzní se nedohodl. Nakonec se ale jedna z nejvýraznějších osobností české nejvyšší fotbalové ligy rozhodla pokračovat: zakotvila v Českých Budějovicích.

Z osmatřicetiletého veterána se na jihu Čech rázem stal základní stavební kámen týmu. Dynamo na jaře pookřálo a i díky přítomnosti Řepky se výrazně přiblížilo záchraně.

Na svém kontě má hráč, jehož často trápil problém s disciplínou, 46 reprezentačních zápasů a v lize se stal čtyřnásobným mistrem se Spartou, v zahraničí si zahrál za Fiorentinu a West Ham. Přesto motivaci v provinčních celku nepostrádá: "Budu usilovat aby se mužstvo posunulo v tabulce nahoru," řekl. "Stále jsem zdravý, nikdy jsem neměl zranění, tak proč končit?" ptal se řepka po podpisu smlouvy navzdory pokročilému fotbalovému věku. 

České Budějovice (Tomáš Řepka)

Mohlo by vás zajímat