6. června 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nejlepší duel? Finále Wimbledonu 2008

Nadal a Federer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadal a Federer. | foto: Reuters

PRAHA Souboje těchhle dvou zvedly zájem o tenis po celém světě. Duely Švýcara Rogera Federera a Španěla Rafaela Nadala jsou většinou pro fanoušky svátkem a velkou podívanou. Jejich nedělní měření sil bylo teprve devátým na grandslamu.

V posledních letech se totiž moc nepotkávali hlavně vinou zranění některého z nich. Jejich celková bilance jasně vyznívá pro Nadala. Vyhrál sedmnáct zápasů, Federer jen osm.

Při utkáních na grandslamech je rozdíl ještě větší: Španěl se může chlubit sedmi triumfy, Švýcar má jen dvě vítězství. Poprvé na sebe tihle dva suveréni narazili v březnu 1994 na turnaji v Miami. Tehdy sedmnáctiletý Nadal šokoval, když ve třetím kole vyřadil za 70 minut světovou jedničku po výsledku dvakrát 6:3.

FINÁLE WIMBLEDONU 2008 - Nadal vs. Federer

Tím se odstartovala vzájemná rivalita, která přinesla spoustu zajímavých bitev. Některé byly velmi krátké (semifinále Šanghaje 2007 vyhrál Federer za pouhých 59 minut), jiné zase předlouhé (finále v Římě ovládl Nadal až po pěti hodinách a pěti minutách).

Jejich nejpamátnějším duelem je asi ten z Wimbledonu 2008, mnohými odborníky označován za nejlepší zápas historie. Ve finále se potkali v All England Clubu potřetí za sebou. Nadal vyhrál první dva sety 6:4, ve třetím vedl 5:4. Pak hráče vyhnal z kurtu déšť. Po pauze dlouhé 80 minut vyrovnal Federer průběh zápasu v tie-breacích po setech 7:6 (5), 7:6 (8).

Po dalším třicetiminutovém dešti se nakonec radoval Nadal, který téměř za tmy ovládl pátou sadu 9:7.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?