Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
30. července 2019 10:38 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nejrychlejší muž letošního Tour de France. Kde se vlastně vzal Caleb Ewan?

Poslední etapu, dlouhou 128 kilometrů, vyhrál jezdec stáje Lotto Soudal Caleb... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední etapu, dlouhou 128 kilometrů, vyhrál jezdec stáje Lotto Soudal Caleb... | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Bylo 24. července 2011. Sedmnáctiletý Caleb Ewan poprvé navštívil Francii, aby na vlastní oči v Paříži viděl poslední etapu Tour. Aby na vlastní oči spatřil tohle samozvané mistrovství světa sprinterů.

V akci viděl toho nejlepšího z nejlepších. Mark Cavendish tehdy v zeleném dresu pátým triumfem v ročníku korunoval své galapředstavení.

„A já sám sobě řekl, že tady jednou taky vyhraju. Je fantastické, že se mi to povedlo hned při první účasti na Tour,“ zářil Ewan v neděli večer na pařížském bulváru.

Jeho úžasná akcelerace ho vystřelila po pravé straně silnice i před na opačné straně letícího Dylana Groenewegena.

„Všichni v týmu mi říkali, abych hlavně nezačínal spurt na pravé straně, že tam jsou nejhorší kostky. Nakonec to ale jinak nešlo a povedlo se to i tak,“ radoval se.

Poslední etapu vyhrál Caleb Ewan z Austrálie.
Caleb Evans se raduje z letošního druhého vítězství na Tour de France.

Splnil si sen a potvrdil, že byl nejrychlejším mužem 106. ročníku Tour. Jako první pak vystoupil na nejslavnější cyklistické pódium světa. Za zády Vítězný oblouk a zapadající slunce. Dostal květinu, medaili a napodobeninu Eiffelovy věže v barvách Francie.

„Už když jsme přijeli na Champs-Élysées, měl jsem slzy v očích. Tato Tour pro mě přitom nezačala nejlépe. Po těch druhých a třetích místech jsem myslel, že se vítězství nedočkám, ale druhá půlka pro mě byla neuvěřitelně úspěšná,“ usmíval se muž s korejskými kořeny.

Ewan začal s cyklistikou v osmi letech

Prarodiče Ewana pocházejí z Korejského poloostrova, což je patrné z jeho částečně asijských rysů v obličeji. Právě oni se před čtyřiceti lety přestěhovali do Austrálie, kde malý Caleb s cyklistikou už v osmi letech začal. „Jezdil jsem menší závody a v červenci pak po večerech sledoval etapy z Tour,“ popisoval.

Že je rychlý, to se o něm dlouho vědělo. Stal se i juniorským mistrem světa ve víceboji na dráze (omnium), než si ho všimla australská Orica. Před čtyřmi lety už debutoval na Vueltě vyhranou etapou. Prosadil se i na Giru, jen Tour pro něj bývala zakletá. Ani jednou se australské stáji nevešel do nominace, proto se Ewan loni na podzim sbalil a odešel.

V Lottu-Soudal měl nahradit na pozici sprintera číslo 1 stárnoucího Andrého Greipela. „A já věřím, že toho jsem schopen. Jsem připravený jet Tour, byl jsem už před pár lety. Jen jsem nedostal šanci,“ vyprávěl v lednu.

Tentokrát ji dostal a pak do Francie málem neodcestoval.

Na Tour de France ho poslala manželka

Opustit Austrálii a vydat se na Tour pro něj letos bylo velmi obtížné. V červnu se předčasně stal otcem dcery Lily, se kterou pak manželka musela strávit týdny v nemocnici. A on ji nechtěl opouštět.

Proto se ptal: „Co mám dělat?“

„Musíš jet,“ opakovala mu žena.

Nakonec odjel. Když pak v Toulouse o centimetry vyhrál rovinatou koncovku, v slzách prohlásil: „Nechat manželku v nemocnici a odjet na Tour bylo nejtěžší rozhodnutí v životě. Jsem rád, že jsem se jí mohl odvděčit vítězstvím.“

U těch dvou dalších už byla celá rodina spolu. „A já jsem teď nejšťastnější člověk na zemi,“ usmívá se Ewan.

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Pavel Vrba se raduje z výhry nad AS Řím v Lize mistrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Pavel Vrba se raduje z výhry nad AS Řím v Lize mistrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Pavel Vrba se raduje z výhry nad AS Řím v Lize mistrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...