15. června 2015 15:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nejrychlejší muž planety zpomaluje. Nevím, kde je problém, říká Bolt

Jamajský sprinter Usain Bolt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamajský sprinter Usain Bolt | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Koukl na světelnou tabuli a šklebil se, jako by nemohl uvěřit. Cože? To jsem vážně běžel tak pomalu? Když navíc kousek vedle sebe zahlédl Zharnela Hughese, 19letého a zatím velkými úspěchy nepolíbeného mladíka, byl šokován o to víc.

Do atletického mistrovství světa v Pekingu, kde má Usain Bolt obhajovat tři zlata, zbývá 68 dnů, ale forma jamajského světového rekordmana zatím neoslňuje tak, jak u jeho soupeřů. Něco se musí změnit. A to rychle.

Vítězství v 200metrovém závodě na Diamantové lize v New Yorku Boltovi nikdo neupřel, ale náskok titěrných tří setin před jeho tréninkovým partnerem z karibské Anguilly na pohodě šestinásobného olympijského šampiona nepřidalo.

Vítězný čas 20,29 sekundy je daleko za standardy, jaké jamajský blesk v posledních letech nastavil, a daleko za očekáváním, s kterým plánoval na šampionát do Číny cestovat. Zatím se nezdá, že by se měl Bolt v srpnu vrátit na někdejší úroveň. „Nejsem ve své nejlepší formě,“ realisticky přiznal před závodem.

Tehdy také říkal, že necítí strach z neskutečně rychlých časů a silných prohlášení Američana Gatlina. „Těším se na závody proti lidem, kteří hodně mluví, protože když to pak člověk nepotvrdí, vypadá jako hlupák,“ řekl Bolt. Minimálně obavy však jsou po sobotním vystoupení na místě.

Daleko za rekordy

Letos, kdy se vrací po zranění, běžel dvoustovku za 20,13 v Ostravě a 20,20 v dubnu doma v Kingstonu, ale v takovém čase jako v New Yorku běžel naposledy v roce 2006. „Nejsem nijak zvlášť nadšený.“ Jeho světový rekord 19,19 se zdá jako z jiné éry.

Na Boltovu omluvu je třeba dodat, že celý mítink provázel silný vítr a v jeho závodě foukalo 2,8 m/s proti. On sám však připustil, že je něco špatně: „Ale co, to nevím. Byl to jeden z nejhorších závodů, co jsem kdy běžel. Nevím, kde je problém, ale vím, že teď musím zpátky do práce.“

Gatlinův výkon 19,68 sekundy, se kterým vládne světovým atletickým tabulkám, se zdá pro Bolta v aktuální formě nedosažitelný. „Vyrazil jsem z bloků a ono to neběželo,“ popisoval pak. „A za zatáčkou už jsem to vzdal. S takovým tempem je má pověst v problémech.“

Bolt nejspíš poběží stovku i dvoustovku za dva týdny na jamajském mistrovství a kouč Glen Mills je stále klidný: „Jeho trénink jde postupně a poběží ještě hodně závodů, aby se dostal do tempa.“

Boltova cesta do Pekingu bude ještě bolavá.