14. dubna 2014 18:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Návrat krále. Fenomenální Phelps se vrací do bazénu, chce do Ria

Michael Phelps získal v polohovém závodě na 200 metrů dvacátou medaili a šestnácté zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Phelps získal v polohovém závodě na 200 metrů dvacátou medaili a šestnácté zlato | foto: Reuters

BALTIMORE Plavec a nejúspěšnější olympionik v historii Američan Michael Phelps se necelé dva roky po ukončení kariéry vrací do bazénu. První soutěže od her v Londýně, kde se v létě 2012 rozloučil po zisku rekordní 22. olympijské medaile, se zúčastní na konci dubna v arizonském městě Mesa.

Osmadvacetiletý Phelps původně skončil s plaváním, protože ztratil motivaci a cítil na odchod ideální věk, jenže loni na podzim začal opět trénovat a zapojil se do antidopingového programu amerických sportovců. Tím poprvé oživil spekulace o návratu.

Aby mohl znovu závodit, musel od podzimu počkat podle pravidel antidopingové agentury USA půl roku, což nyní uplynulo. Dnes národní federace potvrdila jeho start na mítinku v Mese od 24. do 26. dubna. Jeho hlavní motivací jsou podle všeho mistrovství světa za rok v Rusku a rok nato olympijské hry v Riu de Janeiro.

Phelps se loučil po předloňských hrách v Londýně, kde vybojoval čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile. Z OH vlastní celkem 22 medailí včetně 18 zlatých, je také držitelem řady rekordů a ocenění.

ČTK, Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?