Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší událost sezony, hrdinný počin, píší o Holečkově prvovýstupu v zahraničí

Sport

  18:08
PRAHA - Historický horolezecký počin Marka Holečka a Zdeňka Háka, prvovýstup jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I, vyvolal velkou odezvu v zahraničních médiích.

K vrcholu Gasherbrumu chybí 40 metrů. Bivakujeme těsně pod ním. foto: Marek Holeček

Zápisky horolezce Holečka: Gasherbrum nás pustil dolů, každý náš pohyb je toporný

Holeček s Hákem stanuli na 8080 metrů vysoko položeném vrcholu Gašerbrumu I v pondělí 31. července ve 13.00 pákistánského času. „Přepisuje se nejen část dějin horolezectví, ale zároveň se tím naplňuje i jeden velký sen,“ napsal Holeček do redakce LN bezprostředně poté. Přesto, že už vrcholu stejnojmenného masívu v pohoří Karákoram dosáhl v roce 2009, jihozápadní stěnu zdolal jako první člověk v historii až na pátý pokus. A, jak zdůrazňují všechna zahraniční média, v minulosti tu český horolezec zažil hodně zlého.

Právě v roce 2009 se musela výprava vrátit kvůli prasklému žaludečnímu vředu Holečkova parťáka Zdeňka Hrubého, při dalším pokusu o čtyři roky později pak Hrubý, jenž zlezl osm osmitisícovek a tehdy působil jako předseda Českého horolezeckého svazu, tragicky zahynul.

Gašerbrum I na fotografii Marka Holečka.

Další pokusy o prvovýstup touto cestou v roce 2015 a 2016 zhatilo špatné počasí. Až nyní byla obávaná jihozápadní stěna zdolána, i když opět nikoliv bez komplikací. V sobotu byli oba muži už jen 40 metrů pod vrcholem, když kvůli zhoršujícím se podmínkám byli donuceni bivakovat a překročení vrcholu odsunout na další den. „Dolez skalní bariéry byl mazec, kdy i rukavice šly stranou a do toho padla tma a drobně sněžilo,“ napsal Holeček.

Při sestupu je pak zastihla vichřice, když se po pás brodili ve sněhu na akutním lavinovém poli...

Odměna za vytrvalost

„Pákistán včera vyslal očekávanou zprávu pro fanoušky himalájského horolezectví,“ mohl však už následujícího dne napsat španělský web desnivel.com. „Čech Marek Holeček konečně dosáhl vrcholu Gašerbrumu I poté, co se o něj letos v létě pokoušel už popáté. V minulosti zde prožil opravdu těžké časy,“ připomíná web hlavně tragickou expedici z roku 2013.

POHNUTÉ OSUDY: Jen neslyšitelný vzdech a konec. Zdeněk Hrubý zahynul ve stěně Gašerbrumu

„Ani omrzliny při předchozím výstupu Holečka nezastavily. Nyní to dokázal. Velká gratulace, Marku, tvoje vytrvalost byla odměněna!“ píše web pythom.com v článku s titulkem Češi dokončili novou cestu na Gašerbrum I.

Polský web wspinanie.pl zdůrazňuje, že Holeček a Hák zdolali třetí nejvyšší horu Karákoramu tzv. alpským stylem, tedy bez použití umělého kyslíku, šerpů, jistících lan a výškových táborů. „Byl zrealizován ambiciozní sportovní cíl,“ píše web, který v článku cituje i Holečkovy zápisky, které po celou dobu expedice exkluzivně publikoval server Lidovky.cz.

Ukrajinská stránka 4sport.ua pak píše o „hrdinném výstupu ocelových českých horolezců“ a vystoupání jihozápadní stěnou Gašerbrumu v podání Holečka a Háka pasuje rovnou na asi největší událost této horolezecké sezony. Web zdůrazňuje, že Holeček má mezi horolezci jméno hlavně díky své touze objevovat a prošlapávat neprobádané cesty na vrchol. Tak, jako to dokázal se svým parťákem Zdeňkem „Háčkem“ Hákem na Krásné hoře, jak zní překlad jména Gašerbrum v místním jazyce Baltí.

Marek Holeček před splněním snu.
Marek Holeček na cestách.

Masív Gašerbrum se nachází v pohoří Karákoram na hranici Pákistánu a Číny. Holečkem a Hákem zdolaná jihozápadní stěna Gašerbrumu I patří společně se severozápadním a jižním úbočím Pákistánu, severovýchodní stěna je čínská. Gašerbrum I (v angličtině Hidden Peak) je s výškou 8080 (někde i 8068) m.n.m. jedenáctým nejvyšším vrcholem planety.

„Nejde o množství pokusů, ale o výsledek,“ řekl Marek Holeček před letošní expedicí, když byl dotazován na předchozí neúspěšné výstupy. A ten výsledek nyní opravdu stojí za to.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...