Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amerika v medailovém souboji světadílů Evropě zásadně nestíhá, Afrika na chvostu

Sport

  14:47
RIO DE JANEIRO/PRAHA - USA kralují medailovému pořadí olympijských her v Riu a mají nejúspěšnější sportovce her- plavce Katie Ledeckou a Michaela Phelpse. Přesto Amerika jako světadíl ve srovnání s Evropou výrazně ztrácí, z celkové počtu cenných kovů získali sportovci Severní i Jižní Ameriky 19 procent oproti 43 procentům Evropanů. Na Asii připadá 29 procent medailí.

Evropa získala 43 procent všech medailí z Ria, Amerika jen 19. foto: Lidovky.cz

Dvacet zlatých, třináct stříbrných, sedmnáct bronzových, to je bilance sportovců Spojených států amerických. Jenže pak dlouho nic - druhou nejúspěšnější zemí z obou Amerik je až na dvaadvacátém místě domácí Brazílie, která po 7 dnech olympijských soutěží získala jen čtyři medaile za jedno zlato, jedno stříbro a dva bronzy. Následuje šestadvacátá Kolumbie (1-1-0) a Argentina na 34. místě (1-0-0).

Není tak divu, že Evropa v pomyslném souboji světadílů kraluje. Velká Británie (7-9-6), Francie (6-7-5), Německo (6-3-2), to jsou sportovní velmoci, díky jejichž vyrovnanosti má starý světadíl 43 procent získaných cenných kovů. Británie je na celkovém třetím místě, mezí ní a USA se vklínila Čína (13-10-14), která společně s Japonskem na čtvrtém místě (7-3-15) drží prapor Asie.

Největší světadíl planety se na všech medailích z Ria podílí 29 procenty. Austrálie jako světadíl z koláče ukusuje sedm procent, na posledním místě se krčí Afrika s pouhými třemi procentními body. U Afričanů lze však očekávat zásadní zlepšení po atletických soutěžích.

Maďarka Katinka Hosszuová.
Letní olympijské hry v Riu de Janeiro, 12. srpna. Judista Lukáš Krpálek pózuje...

Rusko, které se kvůli dopingovému skandálu a s ním spojenému zákazu startu všech atletů potýká na těchto hrách s úbytkem sportovců, zatím v medailovém pořadí drží osmou příčku. Rusové mají po týdnu her na svém kontě 22 medailí, z toho 5 zlatých.

Čeští sportovci zatím díky Jiřímu Prskavcovi a Lukáši Krpálkovi mají na 31. místě bilanci 1-0-1. Je ale jisté, že svou sbírku v sobotu rozšíří o bronz z ženského tenisu.

Tabulku si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách olympiády v Riu. Jak s ní zamíchají sobotní soutěže?

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat