Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvýš rok, pak to budeme muset řešit, říká kouč Novák

Sport

  12:28
PRAHA - Myslel jsem si, že to půjde rychleji, ale pořád ještě věřím, že hala stát bude, říká oprojektu rychlobruslařského stadionu ve Velkém Oseku Petr Novák, trenér olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

Petr Nobák líbá zlaté brusle Martiny Sáblíkové foto: Reuters

VÍCE o výstavbě rychlobruslařské haly - ČTĚTE ZDE

O stavbě haly se mluví už několik let. V čem je momentálně problém? V nedostatku peněz?
To není ten největší problém. Věřím, že peníze na to jsou připravené. Ale musí se vše ošetřit tak, aby hala fungovala a nestal se z ní jen nějaký pomník. Na tom se teď pracuje. Není totiž takový problém sehnat peníze na stavbu, ale na provoz. To se musí ještě dotáhnout.

Jaká je vlastně vaše role?

Někdy jdu na nějaké jednání, ale chci, aby naše role byla spíš v tom, že se budeme podílet na provozu haly. A aby se sehnalo dost prostředků, které by zajistily provoz aspoň na prvních deset patnáct let.

Jednal jste přímo s investory?

No, s nějakými lidmi jsem na jednání byl, ale jestli to byli přímo investoři, nebo jen lidé, kteří se o to starají, to teď nevím. O peníze na stavbu se starají jiní. My jsme do toho vstoupili jen jako garanti.

Víte, kdo je tím investorem?
Říkal jsem starostovi (Jiří Otta), že mu můžu pomoct s tím, jak by hala měla vypadat. Vím, jaké by měla mít parametry, aby se v ní daly pořádat velké závody. Něco jsem konzultoval i s projektantem, ale nechci se zatahovat tak daleko, abych jednal i s investorem. To musí dělat jiní. Starosta je stavař a to, co nabídl, mi nepřijde scestné.

Z čeho tak soudíte?
Velký Osek leží ve středu republiky, navíc by tam hala stála v přírodě. Když vylezete z haly, můžete hned jít běhat nebo sednout na kolo. Právě proto nám sem budou jezdit cizinci trénovat. Já třeba do velkých měst nechci jezdit.

Kvůli hale jste se do Velkého Oseku dokonce přestěhovali ze Žďáru, jenže hala pořád nestojí. Nenaletěli jste smělým vizím?
Nevím, na co bych měl naletět. Halu nám slibovali už před třiceti lety, tohle já mám už dávno za sebou. A Česká republika je tak malá, že je úplně jedno, jestli budeme bydlet ve Velkém Oseku nebo Českých Budějovicích. Navíc lidé se tady k nám vždy chovali hezky a hodně toho pro nás udělali.

Dobrá. Pořád ale věříte, že hala ve Velkém Oseku vyroste?
Věřím. Jsem přesvědčený, že je to na dobré cestě. Ať se každý poučí z úspěchu Martiny. Nemáme žádný ovál, a přesto jsme dokázali, že vždy se dá najít nějaká cesta. A myslím, že s obyčejným selským rozumem by se dala najít i tady.

A kdyby ne?
Kdyby se něco nestalo třeba do dvanácti měsíců, tedy dejme tomu do příštího května, přijdou na řadu další možnosti. Bez haly prostě doma mít zázemí nebudeme.

Myslíte tím odchod do zahraničí, o kterém jste už uvažoval?
Nechci teď předjímat. Kdyby tady byla hala, mohli bychom být třeba šest měsíců v roce doma, ale takhle je to nekompromisní – musíme většinu času trávit v zahraničí.

Zůstali byste tedy ve Velkém Oseku, kdyby se ukázalo, že tam hala nakonec nevyroste?
Řeknu to jinak. Já stejně jen těžko můžu říct, že jsem doma v Česku, když jsem devět měsíců v zahraničí. Třeba v Collalbu, kde trénujeme, nás teď prosí, ať přijedeme, protože nám chtějí uspořádat oslavu.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...