Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejznámější dopingoví hříšníci posledních 30 let: Gatlin, Armstrong i Šarapovová

Sport

  8:00
Boží mlýny melou pomalu, ale jistě, říká se. Ty „antidopingové“ aktuálně dostihly celý sportovní svět. Už v minulosti ale semlely hned několik zvučných jmen...

Z outsidera jedničkou. Jen silná vůle k tomu Lanci Armstrongovi (Ben Foster) nestačila. foto: Reprofoto

Ben Johnson: Běh na 100 metrů

Ben Johnson na MS v atletice v roce 1987 v Římě slavil triumfální úspěch. Nejen že na královské trati 100 metrů porazil velkého konkurenta Carla Lewise, on stanovil i nový světový rekord.

Čas 9,83 sekundy navíc o rok později na hrách v Soulu ještě o čtyři setiny vylepšil. Radost ze zlata však vzápětí vystřídaly pilulky hořkosti.

Stanozolol. Tak se jmenovala látka, která se Johnsonovi stala osudnou a která jej připravila nejen o světový rekord a olympijskou medaili, ale i dobrou pověst.

„Můj trenér mi tehdy řekl, že podvádím jen v případě, jsem-li jediný, kdo podvádí. To znamená, že pokud ostatní podvádějí a ty začneš dělat to samé, tak to podvádění není,“ vzpomínal na okamžik, kdy mu Charlie Francis nabídl zakázané podpůrné prostředky.

„Proč bych to já měl dělat čistě, když všichni okolo podvádí?“ řekl si a za pár týdnů přišel za svým koučem s pozitivním stanoviskem: „Jsem s tím ok, jdeme do toho!“

Smutným faktem však je, že z osmi soulských finalistů byli kromě Johnsona v průběhu kariéry z užívání zakázaných stimulantů usvědčeni další čtyři.

Diego Armando Maradona: Fotbal

Zlatý chlapec. Jeden z nejtalentovanějších hráčů všech dob. Geniální míčový kouzelník. Fotbalistu Diega Maradonu naneštěstí kromě talentu „zdobily“ i jiné věci.

Maradony testované vzorky byly opakovaně shledány pozitivní na obsah efedrinu. Argentinský fotbalista tak například předčasně balil kufry už po dvou utkáních na MS v USA 1994.

Tento šampionát se později ukázal být posledním reprezentačním zářezem Maradony.

Diego Armando Maradona.

Justin Gatlin: Běh na 100 metrů

Podobně jako Johnson, i Justin Gatlin byl svého času držitelem světového rekordu. O nejrychlejší čas 9,77 vteřiny se dělil se svým velkým soupeřem Asafou Powellem.

V té době za sebou měl už jednu dopingovou aféru, a sice z juniorského šampionátu USA v roce 2001, kde měl pozitivní dopingový test na amfetamin.

Gatlin si ale říct nedá a i pod pohrůžkou doživotního distancu dopuje znova. V roce 2006 je pozitivně testován na přítomnost testosteronu.

Trest pro hvězdného sprintera je tvrdý: antidopingová agentura mu uděluje zákaz činnosti na osm let. Ten je mu později zkrácen na 4 roky.

„Přijímám plnou odpovědnost za své činy na dráze i mimo ni,“ reagoval pokorně Gatlin. V roce 2010 se do sprinterského prostředí opětovně vrací jako závodník a jeden z velkých konkurentů Usaina Bolta.

Počíná si tentokrát čistě?

Justin Gatlin

Maria Šarapovová: Tenis

O poslední významný individuální dopingový mezník se postarala tenistka Maria Šarapovová.

Ta byla pozitivně testována na letošním Australian Open na meldonium. Za užívání zakázané látky si Ruska odpykává dvouletý trest.

Servírující Maria Šarapovová v zápase se Serenou Williamsovou.

Lance Armstrong: Silniční cyklistika

Možná vůbec „nejproslulejší“ dopingový hříšník. Lence Armstrong vyhrál rekordních sedm ročníků Tour de France.

V roce 2012 se ale výsluní, ve kterém se Armstrong dlouhá léta nacházel, změnilo na chladné a stinné místo. Americký cyklista byl národní antidopingovou agenturou obviněn z užívání nepovolených podpůrných prostředků.

Armstrong se obvinění necelý rok brání, nařčení odmítá. V lednu 2013 se však v televizním interview s Oprah Winfreyovou k podvádění dozná.

„Zní to hrozně, ale přišlo mi to tak normální jako foukání vzduchu do galusek a plnění bidonů vodou. Já doping nevymyslel, ale nebojoval jsem proti němu. Je mi to líto!“ řekl.

Lance Armstrong

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!