15. srpna 2011 21:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Někdy potřebuju do něčeho kopnout'

Barbora Špotáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Pohodářka, která se nemění. Ačkoli přivezla první medaili už před pěti lety a od té doby s tím nepřestala, oštěpařka Barbora Špotáková (30) zůstává stejná. Pořád je skromná a netouží po účasti na golfových turnajích, stále má stejného přítele. Přetrvává i její pozitivní vztah k pivu.

LN První velkou medaili, stříbrnou, jste získala na mistrovství Evropy v roce 2006 v Göteborgu. Jaký je rozdíl mezi Barborou Špotákovou tehdy a nyní?
Obrovský. Je to dáno věkem, zkušenostmi i počtem závodů. Současná Bára už ví, jak se cítí před dobrým i špatným závodem. Prostě se víc zná. (úsměv)

LN Prožíváte první sezonu pod vedením Jana Železného, kterého jste sledovala už jako mladá atletka. Splnil se tím váš někdejší sen?
To ne, takový sen neexistoval. Já si ani nepředstavovala, že

NADĚJE PRO LONDÝN 2012:

Povede se vám olympiáda v Londýně víc než předchozí hry v Pekingu?
Stačilo by mi, kdyby se mi povedla aspoň trochu stejně! (smích)

Kterého sportovce byste chtěla v Londýně osobně potkat?
Nejspíš tenisty Djokoviče a Federera. Nadala jsem viděla v Pekingu. Ale litovala jsem ho, byl obklopený hromadou lidí, ani ho nenechali najíst.

V jakém sportu kromě svého byste měla na olympiádě naději na úspěch?
Možná ve veslování, dvakrát jsem zkusila jízdu na dvojskifu v Pardubicích. Dělat to odmalička, s mýma dlouhýma rukama a snad i citem bych to mohla zvládnout.

Na jakém místě byste ráda viděla olympiádu v budoucnosti?
Nejspíš zase někde v Asii, po Pekingu mám tenhle kontinent docela ráda. Ale taky ve Francii nebo v Itálii, jen ne na severu Evropy. Tam mi to moc nesedí.

Za kolik byste byla ochotná prodat svou olympijskou medaili?
Kdybych tím někomu pomohla, klidně bych ji prodala. Pro mě je důležitý úspěch, ale na věcech nelpím.

by Honza někdy trénoval na Dukle a dával tomu tolik, kolik dobrý trenér musí dávat. Ale jsem ráda, že se naše životy sešly tak, že jsem ho mohla obdivovat jako závodníka a ještě můžu být jeho svěřenkyně. Ze spolupráce mám dobrý pocit, byť o úspěchu rozhoduje jen ten největší závod v roce, tedy mistrovství světa v Tegu. Ale v posledních závodech padaly kvalitní výkony, pocit mám dobrý a říkám si - jen něco nepokazit. Mám podobné pocity jako před olympiádou v Pekingu.

LN Před pěti lety jste do Göteborgu přijela až během šampionátu a nastěhovala jste se do pokoje právě po Janu Železném, který už s bronzem, svou poslední medailí, odletěl domů. Nebrala jste to tehdy jako znamení osudu?
Přiznám se, že brala. Já totiž všechno beru tak, že co se má stát, to se stane. Když dojde k něčemu takovému jako tehdy s tím pokojem, je to znamení, že se vše ubírá správnou cestou. Tehdy jsem si to řekla taky a stříbro mi to potvrdilo.

LN Takže jste pověrčivá?
To snad ne. Z podobných momentů nedělám žádné velké závěry, ale věřím, že těch znamení si má člověk všímat.

LN Máte nějaká znamení letos?
Docela hodně. Třeba když něco nečekaně klapne. Například se někde náhodou sejdu s kamarády -být tam o minutu později, nepotkala bych je. Těch znamení bylo víc, takže si myslím, že mám dobrý rok.

LN Do čela světových tabulek jste se probojovala před třemi týdny v Monaku, předtím jste na Diamantové lize končila druhá třetí. Nebyla jste nervózní?
Spíš mi vadilo, že neházím podle představ. Technika byla taková utahaná... Honza ale říkal, že to po náročné přípravě dojde, a měl pravdu. Bylo by něco jiného, kdyby obě největší soupeřky byly marné. Jenže Němka Obergföllová i Ruska Abakumovová byly nabité, v závodech všelijak poskakovaly a házely 66 nebo 67 metrů. A ještě z nich čišelo takové to - já jsem letos strašně nabitá, tak se podívej. Zaplaťpánbůh, že se to pak trochu otočilo.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.