Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nelsinho Piquet ve formuli 1 končí, Renault s ním již nepočítá

Sport

  19:59
LONDÝN - Nelson Piquet junior už letos nebude pilotovat vůz Renault ve formuli 1. Syn trojnásobného mistra světa Nelsona Piqueta dostal od vedení stáje dopis, v kterém mu oznamují, že už nebude pokračovat.

O minulosti se nebaví. Nelson Piquet mladší (vlevo) kráčí ve stopách svého slavného stejnojmenného otce. foto: AFP

Potvrdily se tak spekulace, že brazilský jezdec brzy v Renaultu skončí, protože má rozepře se šéfem Flaviem Briatorem. "Renault mě v dopisu informuje o jejich záměru, že v letošní sezoně už nebudu řídit," konstatoval čtyřiadvacetiletý Piquet v prohlášení.

Renault neoznámil, kdo propuštěného pilota ve Valencii 23. srpna nahradí. Uvažuje se, že by to mohl být třiadvacetiletý Romain Grosjean, kterého si Renault pozval koncem července na testy.

Piquet poděkoval za spolupráci mechanikům a těm, kteří ho podporovali, ale jinak podle serveru forumula1.net označil své působení u Renaultu v poslední době za nejhorší část kariéry. "Jsem samozřejmě strašně zklamaný po takové zprávě, ale zároveň cítím určitou úlevu, protože se mohu posunout dopředu, dostat se na správnou cestu a získat zpět svoji reputaci," řekl Piquet.

Nejvíce Piquet kritizoval Briatoreho za to, že mu nedal stejnou podporu jako Fernandu Alonsovi. "Pro sezonu 2009 mi Briatore slíbil, že všechno bude jiné než předtím a dostane se mi zasloužené pozornosti, ale ta nikdy nepřišla," stěžoval si Piquet.

"Očekávali jsme od Piqueta víc, protože je u nás již druhým rokem," říkal Briatore minulý týden. "Když má pilot špatné výsledky, tak hledá výmluvy jako počasí, sluneční brýle diváků, tohle a tamto. A není pravdou, že by vůz Alonsa byl o sedm desetin rychlejší než Piquetův. Kdyby tomu tak bylo, tak útočíme na titul," řekl.

Podle Piqueta měl v první části sezony dosáhnout na základě smlouvy 40 procent bodů Alonsa. "Byl jsem si jistý, že to při stejných podmínkách nebude problém, ale ty jsem neměl," podotkl Piquet a vypočítal rozdíly.

Třeba, že při testování najel 2002 km zatímco Alonso 3839 km a jen tři dny testoval za sucha. "Já měl jen těžké auto a Fernando lehké. Nikdy jsem nemohl mít šanci být připraven na taktiku, kterou používáme v kvalifikaci," doplnil Brazilec.

Autor: