4. října 2015 12:59, aktualizováno  13:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pomocí ragby sjednotil zemi, teď byl Mandela uveden do Síně slávy

Nelson Mandela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela. | foto: Reuters

NEWCASTLE Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela byl in memoriam uveden do ragbyové Síně slávy. Čapku spojenou s tímto oceněním za něj převzal Francois Pienaar, kapitán jihoafrické reprezentace, která vybojovala památné vítězství na domácím mistrovství světa v roce 1995.

Mandela, jenž byl zvolen prezidentem o rok dříve, se tehdy právě ve spolupráci s Pienaarem rozhodl s pomocí ragbyového šampionátu sjednotit národ rozdělený léty apartheidu. Během nich bylo ragby považováno za sport bílé menšiny a řada z Jihoafričanů tmavé pleti ho měla za symbol rasové segregace.

Do historie země se proto významně zapsal finálový zápas, na kterém Mandela podporoval národní tým na stadionu v Johannesburgu v reprezentační bundě a čepici. Po vítězství nad favorizovaným Novým Zélandem pak předal Pienaarovi mistrovský pohár. Příběh zfilmoval Clint Eastwood, jenž o něm natočil snímek Invictus: Neporažený. Pienaar byl uveden do Síně slávy už v roce 2011.

Momentka z utkání Skotsko-Jižní Afrika - Duncan Weir má radost z položené pětky.
Momentka z utkání Skotsko-Jižní Afrika.

Slavnostní ceremoniál na počest Mandely a dalších nových členů se uskutečnil v sobotu před zápasem JAR proti Skotsku na světovém šampionátu v Newcastlu. Nositel Nobelovy ceny za mír Mandela zemřel předloni ve věku 95 let.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!