Cortese je mistrem světa Moto3. Abraham dojel desátý

12:21
SEPANG - Prvním mistrem světa nové třídy Moto3 se stal německý motocyklový jezdec Sandro Cortese. Triumf v šampionátu si zajistil dva závody před koncem vítězstvím ve Velké ceně Malajsie, v níž si připsal čtvrté prvenství v sezoně. Český jezdec Jakub Kornfeil dnes skončil šestnáctý a poprvé po deseti závodech nebodoval. Karel Abraham skončil ve zkráceném závodu MotoGP desátý.

Sandro Cortese foto: ČTK

O titulech se mohlo rozhodnout i v dalších kubaturách, ale v nich zaúřadoval déšť, kvůli kterému jezdci neabsolvovali plný počet kol. Závod MotoGP, v němž byli motocyklisté klasifikováni po odjetí pouze 13 z 20 plánovaných okruhů, vyhrál Španěl Dani Pedrosa před krajanem a lídrem celkového pořadí Jorgem Lorenzem. Oba rivaly v královské třídě dělí před zbývajícími závody v Austrálii a ve Valencii 23 bodů.

"Poprvé jsem vyhrál na mokru, mám z toho velkou radost," uvedl Pedrosa. Spokojen byl i Lorenzo, jenž měl těsně před přerušením závodu hodně práce udržet svou yamahu pod kontrolou. "Měl jsem štěstí, protože kdybych upadl, hodně bych si to v boji o titul zkomplikoval. Druhé místo je fajn," řekl. Na třetím místě oslavil první stupně vítězů od srpnové operace kotníku mistr světa Australan Casey Stoner.

Abraham byl z výsledku zklamaný

Abraham ztratil na Pedrosu téměř minutu a celkově je stále čtrnáctý. "Dnešní závod byl jeden z nejhorších, které jsem kdy jel. S podmínkami jsem se nemohl od začátku vůbec srovnat. Byl jsem hrozně nervózní a netahal jsem za plyn tak, jak bych měl. Pak jsem si na to strašné mokro trošku zvykl a začal jsem konečně závodit. Výsledek byl na časech vidět. Možná bych ještě mohl předjet jezdce před sebou, ale na kdyby se nehraje. Se svým dnešním výkonem jsem velice nespokojený," uvedl v tiskové zprávě jediný český jezdec v královské třídě.

Kornfeil prohrál souboj o poslední bodovanou pozici s Italem Niccolo Antonellim o 66 tisícin sekundy. Těsný byl také boj na špici, na kterou český jezdec startující ze 14. místa ztratil 31 sekund.

Český jezdec byl po závodu hodně zklamaný a stěžoval si, že jeho stroj nestačil soupeřům na dlouhých rovinkách. "Hned po startu se mi povedlo předjet tři kluky v prvním esíčku. Pak jsem se ale začal opět propadat. Co se dělo na rovinkách, to jsem opravdu nechápal," posteskl si v tiskové zprávě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"I když se mi podaří soupeře v zatáčce objet venkem a dostat se před ně, na rovince přidají a pro mě je absolutně nereálné se za nimi udržet. Jako kdyby snad nebylo dost, že musím bojovat už tak s hodně silnými soupeři, ale také s motocyklem. Jsem z toho všeho opravdu hodně smutný," uvedl Kornfeil.

Cortese vyhrál o 28 tisícin sekundy před domácím Zulfahmim Khairuddinem, kterého fanoušci marně hnali za prvním vítězstvím v kariéře. I tak bylo druhé místo pro malajského jezdce životním úspěchem. Třetí dojel ve vedoucí tříčlenné skupince další Němec Jonas Folger s odstupem 247 tisícin na Corteseho. "Byl to úchvatný závod. Vítězství to všechno korunovalo," radoval se Cortese, jenž bude od příští sezony závodit v silnější kategorii Moto2.

Němec vede o nedostižných 73 bodů před Španělem Luisem Salomem, jenž skončil v Sepangu čtvrtý. Před Malajsií byl nejbližším soupeřem Corteseho jiný Španěl Maverick Viňales, jenž se však rozhádal s vedením své stáje a závěr sezony vynechá.

Korunovace nového šampiona Moto2 byla odložena poté, co lídr kubatury Španěl Marc Márquez upadl. Závod odstartoval kvůli dešti se zpožděním a ze stejného důvodu byl ukončen po 15 z plánovaných 17 kol. První vítězství v sezoně a čtvrté v kariéře si připsal Alex de Angelis ze San Marina. Vyhrál před Australanem Anthonym Westem, jenž startoval až z 21. pozice.

Díky jedenáctému místu udržel teoretickou šanci na titul Španěl Pol Espargaró, na Marquéze však ztrácí propastných 48 bodů.

Výsledky VC Malajsie silničních motocyklů

Moto3:
1. Cortese (Něm./KTM) 40:54,123, 2. Khairuddin (Malaj./KTM) -0,028, 3. Folger (Něm./Kalex) -0,247, 4. Salom (Šp./Kalex) -8,503, 5. Oliveira (Portug./Suter Honda) -8,674, 6. Kent (Brit./KTM) -9,335, ...16. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -31,715.

Průběžné pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Cortese 280 b., 2. Salom 207, 3. Viňales (Šp./FTR Honda) 199, 4. Rins (Šp./Suter Honda) 128, 5. Fenati (It./FTR Honda) 126, 6. Kent 118, ...15. Kornfeil 59.

Moto2:
1. De Angelis (San Marino/FTR) 36:57,793, 2. West (Austr./Speed up) -0,710, 3. Rea (Brit./Suter) -1,363, 4. Syahrin (Malaj./FTR) -2,941, 5. Simón (Šp./Suter) -7,583, 6. Iannone (It./Speed up) -10,062.

Průběžné pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Márquez (Šp./Suter) 283, 2. P. Espargaró (Šp./Kalex) 235, 3. Iannone 188, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 177, 5. Redding (Brit./Kalex) 148, 6. Kallio (Fin./Kalex) 119.

MotoGP:
1. Pedrosa (Šp./Honda) 29:29,049, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,774, 3. Stoner (Austr./Honda) -7,144, 4. Hayden (USA/Ducati) -10,518, 5. Rossi (It./Ducati) -16,276, 6. Bautista (Šp./Honda) -17,276, ...10. Abraham (ČR/Ducati) -57,622.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Lorenzo 330, 2. Pedrosa 307, 3. Stoner 213, 4. Dovizioso (It./Yamaha) 195, 5. Bautista 154, 6. Rossi 148, ...14. Abraham 43.