1. listopadu 2017 12:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nepodal ruku Izraelci. Spojené arabské emiráty se za svého judistu omluvily

Judo. Ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Judo. Ilustrační snímek. | foto: ČTK

PRAHA Rasisticko-politický skandál kolem judistického grandslamu v Abú Zabí řádně zahýbal sportovním světem. Izraelci nesměli v arabské zemi nastoupit pod svou vlajkou, na stupních vítězů jim nesměla zaznít hymna a aby toho nebylo málo, domácí závodník Rashad Almashjari si s izraelským soupeřem odmítl podat ruku. Za tento přešlap se ale pořadatelé omluvili a poprvé usedli k přátelskému rozhovoru se zástupci Izraele.

Stalo se tak 28. října, poslední den soutěží v Abú Zabí. Na tento den totiž připadá Mezinárodní den juda. „Bylo to gesto odvahy, lidskosti a respektu ke sportu,“ řekl po setkání prezident Mezinárodní federace juda (IJF) Marius Vizer.

Kromě něj byli přítomni Moshe Ponte, šéf izraelského judistického svazu, Mohammad Bin Thaloub Al Darie, jeho protějšek ze Spojených arabských emirátů, a generální sekretář IJF Naser Al-Tameemi rovněž z Emirátů, který je zároveň pokladníkem světové federace.

Podle oficiálních vyjádření na stránkách IJF chtěl Moshe Ponte poděkovat arabským pořadatelům za skvělou péči, které se sportovcům z Izraele v Abú Zabí dostalo. To může znít paradoxně vzhledem k tomu, že Izraelci se kvůli své národnosti a tomu, že Emiráty stejně jako další arabské země neuznávají existenci této země, nemohli zúčastnit pod svou vlajkou.

„S odvahou, respektem a pokorou můžete někdy vyřešit napětí, které nebylo vyřešeno po desetiletí,“ nechal se však slyšet prezident IJF Marius Vizer. „Myslím, že i bez vlajky a hymny Izraele bylo o sportovce z této země postaráno velmi dobře a s velkým respektem,“ řekl Vizer.

Ten považuje za úspěch světového juda, že se před dvěma lety mohli izraelští sportovci poprvé zúčastnit prestižního klání v Abú Zabí. „Nyní je to podruhé a s ještě lepším přístupem. Věřím, že v budoucnu pro Izrael dosáhneme těch nejlepších podmínek,“ dodal Vizer.

Zástupce SAE se během jednání omluvili za to, že jejich judista Rashad Almashjari odmítl podat ruku izraelskému soupeři Toharu Butbulovi poté, co jej Butbul, pozdější bronzový medailista, porazil v prvním kole. „Omluvili se za svého sportovce, který nepodal ruku Izraelci, a také pogratulovali Izraeli k pěti medailím, které v Abú Zabí získal,“ stojí v prohlášení na stránkách IJF, které popisují setkání na Mezinárodní den juda jako „velmi pozitivní a historické“.

Omluva za diskriminační jednání vůči celému izraelskému týmu ale ze strany zástupců SAE nezazněla.

Hymnu Izraele si zpíval sám

Záběry na Izraelce Tala Flickera, jak si na stupních vítězů zpívá hymnu své země Ha-Tikvu přesto, že z reproduktorů se valí jen „neutrální“ hymna Mezinárodní judistické federace, obletěly svět a vyvolaly diskusi o nepřístojném vměšování politiky - a rasismu - do sportu.

Flicker, vítěz grandslamu v kategorii do 66 kg, a jeho jedenáct krajanů se v Abú Zabí nemohlo představit pod svou vlajkou. Emiráty neudržují s Izraelem diplomatické styky a existenci tohoto státu neuznávají.

„Požadavek objevit se bez národních symbolů je přímo proti pravidlům mezinárodního sportu. Vždyť jeho hlavním cílem je oddělit politiku od sportu,“ stěžovala si před turnajem Miri Regevová, izraelská ministryně kultury a sportu. Ta napsala oficiální dopis určený prezidentu IJF Mariu Vizerovi, v němž si na diskriminační postup SAE stěžovala. Sportovcům ze své země však doporučila se prestižní akce zúčastnit.

Podobný skandál vyvolal na loňské olympiádě v Rio de Janeiru egyptský judista Islám Šahábí, jenž po zápase odmítl podat ruku izraleskému protivníkovi Oru Sassonovi. Egyptský olympijský výbor Šahábího okamžitě vyloučil z her a poslal domů.

Najdete na Lidovky.cz