Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepodváděla. Bála se i aspirinu, brání Šarapovovou její bývalý lékař

Sport

  16:00
PRAHA - Od pondělního večera běží kauza tenistky Marii Šarapovoové takřka online. Ruska se přiznala k dopingu, ačkoliv se hájí, že meldonium užívala už deset jako lék a pouze si nevšimla, že se látka dostala mezi zakázané. Tato verze se čím dál víc zpochybňuje. Šarapovové kolegyně ocenily formu jejího prohlášení.

Maria Šarapovová se dočkala velké podpory od svých soupeřek. foto: Reuters

Cukrovka? Nemyslím si, že by jí proti tomu meldonium pomáhalo, říká expert o Šarapovové

„Jako většina lidí jsem byla překvapená a zaskočená,“ řekla světová jednička Serena Williamsová a velká rivalka Rusky na tiskové konferenci v New Yorku a dodala, že se k aféře postavila Šarapovová čelem.

„Byla upřímná a projevila hodně odvahy, když se přiznala, že se nepodívala na seznam zakázaných látek. Řekla, že je připravena nést plnou zodpovědnost, ukázala odvahu a velké srdce. Vždy to ukazovala i na kurtu.“

Šarapovová má vlastní nadaci Maria Sharapova Foundation, která pomáhá dětem po...
Maria Šarapovová při propagaci značky Porsche

Slavná Chris Evertová, předchůdkyně a krajanka Williamsové, prohlásila ve vysílání ESPN, že Šarapovové doping je překvapením pro všechny.

Nejen Šarapovová a atleti. Ruský ministr tuší, že dopingových odhalení přibude

„Ona byla ta poslední v tenisové světě, od které bychom něco takového čekali,“ řekla osmnáctinásobná vítězka dvouhry na grandslamu. „Ale zase je tu varování pro ostatní - musíte být opatrní, i když jste hvězda.“

Právě ona neopatrnost blonďaté sportovní celebrity z Ruska a jejího bohatého týmu vyvolává nejvíc pochybností. Jak řekla před exhibičním duelem se Serenou Williamsovou dánská hráčka Caroline Wozniacká.

„Když bereme nějaký lék, tak jej kontrolujeme klidně i čtyřikrát, protože občas i takové věci jako třeba kapky na kašel nebo třeba nosní sprej mohou být na seznamu nepovolených látek.“

Anketa

Věříte, že ruská tenistka Maria Šarapovová dopovala neúmyslně a zakázanou látku meldonium užívala ze zdravotních důvodů už deset let?

Ano, pouze si nepohlídala aktualizovaný seznam zakázaných látek. 525
Ne, podobně jako ostatní ruští sportovci se pokoušela podvádět a zvýšit si výkon. 1489

Když meldonium užívala deset let, proč nezažádala o výjimku potvrzenou lékařem? A že se k Šarapovové nedoneslo dříve, že její lék se stane zakázaným, když o tom údajně byly informovány v předstihu všechny sportovní svazy v Rusku?

Jevgenij Kafelnikov, bývalý skvělý hráč a nyní místopředseda Ruské tenisové federace, řekl, že lékař ruské federace o tom nic nevěděl.

Meldonium

Lotyšská společnost, která preparát vyrábí, ale tvrdí, že obvyklá délka podávání léku je mnohem kratší a pohybuje se od čtyř do šesti týdnů.

„Léčebná kůra se může dvakrát až třikrát za rok zopakovat,“ uvedla firma Grindeks ve vyjádření pro AP. Dodala, že na delší užívání látky musí dohlížet lékař.

„Užívala to deset let jako lék, co to tedy měla za nemoc? Jen nám to, páni lékaři, řekněte,“ napsal Kafelnikov ironicky na twitteru. „Jakmile se kterýkoli sportovec vydá touto cestou, přestávám si ho jakkoli vážit.“

Ke kauze vítězky pěti grandslamů se vyjádřili i muži, kteří Šarapovovou pomáhali dostat na vrchol. Nick Bollettieri, jenž proslul tenisovou akademií na Floridě, řekl: „ve všem byla vždy profesionálka, držela se mezi mantinely, ale každý musí akceptovat následky za to, co v životě udělá.“

Sponzoři couvají. Nike, TAG Heuer i Porsche se distancují od Šarapovové

Zajímavé vyjádření poskytl serveru BBC také Jeff Tarango, podle něhož ruská tenistka se v kariéře dříve chovala k lékům obezřetně. „Bála se vzít i aspirin,“ uvedl její bývalý kouč.

Melodicky znějící název léku teď rezonuje šokovaným tenisovým světem. Šarapovové v uších nepříjemně zní, dokud si nevyslechne trest.

Jaký bude? Jde o to, zda příslušné orgány uvěří kajícné verzi, nebo její omluvu nepřijmou...

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...