20. ledna 2008 16:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Neporazitelný Kraus kraluje skikrosu

Tomáš Kraus na trati skikrosu. Archivní snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kraus na trati skikrosu. Archivní snímek | foto: ČTK

KREISCHBERG Skikrosař Tomáš Kraus je v letošní sezoně neporazitelný, vyhrál i třetí závod Světového poháru v Kreischbergu. V rakouském středisku se jelo potřetí v historii a tamní závod nemá jiného vítěze, neboť Kraus tam vyhrál i v letech 2005 a 2006. Druhý byl dnes Švýcar Michael Schmid, třetí pozici vybojoval jeho krajan Alois Mani.

Dvojnásobný mistr světa Kraues kraloval prvnímu dílu SP v Les Contamines a po dramatu zvítězil i ve druhém závodu tento týden v dalším francouzském středisku Flaine. Celkový vítěz seriálu z let 2005 a 2006 tak má nakročeno po loňském druhém místě v SP zpátky na vrchol.

"Já to nechápu, ale je to dost příjemné a zatím to funguje dobře," prohlásil s úsměvem v telefonickém rozhovoru Kraus. Letos jezdí ve famózní formě, dosud neprohrál ani v jedné vyřazovací jízdě. "Ale to neřeším, protože pak se člověk k těm sériím upne a to je špatně," uvedl.

V Kreischbergu měl namále. V kvalifikaci se mu moc nedařilo a dojel až devátý. I proto musel startovat z horší pozice. "Ale tak nějak se to zase sešlo, měl jsem štěstí a skvělé starty," řekl Kraus. Je mu jasné, že série jednou skončí. "Každý závod je pro mě výzvou, chci vyhrát, ale nezhroutím se, když se to nepodaří," uvedl.

Soupeři mu nedávají najevo nevraživost, ale Kraus už cítí, že by rádi jeho sérii přerušili. "Rozhodně to ale nedávají znát, je to sport. Jen mi to teď vychází, mám formu. Ale je jasné, že si na mě brousí zuby," řekl skikrosař. Všechny tři závody SP vyhrál navzdory nemoci. "Ale už se cítím daleko lépe," prohlásil.

Příští týden ho čeká další velká výzva v podobě X-Games v americkém Aspenu, kde byl dosud nejlépe předloni čtvrtý. Aktuální formu chce zužitkovat ve vítězství. "Beru si tam sedm párů lyží, budu mít velký tým a speciálního servismana, který zná americké podmínky," uvedl. Těší se, že v letošní sezoně bude mít největší šanci vyhrát.

Výsledky:

Muži: 1. Kraus (ČR), 2. Schmid, 3. Mani (oba Švýc.), 4. Gavaggio (Fr.), 5. Haukkala (Fin.), 6. Lewen (Švéd.), 7. Doj, 8. Takizawa (oba Jap.).

Ženy: 1. Davidová (Fr.), 2. Huttaryová (Rak.), 3. Owensová (Austr.), 4 Boulangeat (Fr.), 5. Berntsenová (Nor.), 6. Faričová (Slovin.), 7. Müllerová, 8. Serainová (obě Švýc.).