22. května 2011 15:47, aktualizováno  16:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Neporazitelný Vettel: Němec ovládl i Španělsko

Sebastian Vettel vyhrál VC Španělska, závodu formule 1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Vettel vyhrál VC Španělska, závodu formule 1. | foto: Reuters

PRAHA/BARCELONA Obhájce světového titulu ve formuli 1 Sebastian Vettel vyhrál pátý závod letošní sezony, když v katalánské Barceloně dokázal polovinu závodu odolávat náporu Lewise Hamiltona na McLarenu. Třetí projel cílem jeho stájový kolega Jenson Button. Domácí Fernando Alonso dojel do cíle na páté pozici, sedminásobný světový šampion Michael Schumacher na Mercedesu skončil hned za ním.

Pro nejmladšího šampiona historie formule 1 to bylo čtvrté vítězství v pátém závodě sezony a druhé v řadě. Pouze před měsícem jej ve Velké ceně Číny dokázal porazit Lewis Hamilton. Právě britský exmistr světa z roku 2008 proháněl Vettela i ve druhé polovině závodu na katalánském okruhu v Barceloně.

FORMULE 1 V ČÍSLECH

Velká cena Španělska, pátý závod MS vozů formule 1 v Barceloně: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:39:03,301, 2. Hamilton (Brit./McLaren) - 0,630, 3. Button (Brit./McLaren) -35,697, 4. Webber (Austr./Red Bull) -47,966, 5. Alonso (Šp./Ferrari), 6. M. Schumacher, 7. Rosberg (oba Něm./Mercedes), 8. Heidfeld (Něm./Lotus-Renault), 9. Perez (Mex./Sauber), 10. Kobajaši (Jap./Sauber) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS: 1. Vettel 118 b., 2. Hamilton 77, 3. Webber 67, 4. Button 61, 5. Alonso 51, 6. Rosberg 26, 7. Heidfeld 25, 8. Massa (Braz./Ferrari) 24, 9. Petrov (Rus./Lotus-Renault) 21, 10. M. Schumacher 14.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 185, 2. McLaren 138, 3. Ferrari 75, 4. Lotus-Renault 46, 5. Mercedes GP 40, 6. Sauber 11.

Po startu se dostal do čela překvapivě domácí miláček Fernando Alonso na ferrari, který využil toho, že se stájoví kolegové Mark Webber (startoval z pole position) a Vettel (druhý v kvalifikaci) hlídali po startu navzájem. Skvělý start předvedla i německá legenda Michael Schumacher. Ten se prokousal z desátého místa na startu až na šesté (na něm nakonec dojel i do cíle).

Alonso vedl celé startovní pole zhruba třetinu z vypsaných 66 kol. Po druhé zastávce v boxech se před něj dostali postupně Vettel i Hamilton a následně se kolem Španěla prohnal na lepší směsi pneumatik také Button. I přes enormní snahu Hamiltona, který narozdíl od Vettela mohl měnit zadní přítlačné křídlo i využívat systému na obnovu kInetické energie KERS, se ale pořadí v čele závodu až do cíle nezměnilo.

Před Alonsa se díky lépe zvládnutým zastávkám v boxech dostal i Webber, pro kterého ale bude čtvrté místo po startu z pole position velkým zklamáním. Jeho stájový kolega ale může slavit. Letošní sbírku úspěchů rozšířil na čtyři vítězství a jedno druhé místo z pěti závodů a zatím míří suverénně na obhajobou mistrovského titulu.