1. června 2015 20:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nesmím se teď zbláznit radostí, řekla Šafářová. Top 10 je pro ni životní cíl

Lucie Šafářová se raduje z postupu do čtvrtfinále Roland Garros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie Šafářová se raduje z postupu do čtvrtfinále Roland Garros. | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ (Od našeho zpravodaje) Jako by nestačilo, že po poledni na Chatrierově stadionu vyřídila obhájkyni titulu na Roland Garros. Tenistka Lucie Šafářová si po průlomu do čtvrtfinále dvouhry zajistila s Američankou Mattekovou-Sandsovou také postup do čtvrfinále čtyřhry. Únavu necítila: "Když se vyhrává, je to fajn."

Ani na podvečerní tiskovce se nemohla zbavit blaženého úsměvu. Pro osmadvacetiletou levačku bylo pondělí jedním z nejkrásnějších dnů v kariéře.

„Takhle šťastná jsem mockrát v životě nebyla,“ přiznala. „Ale v úterý mě čeká další těžký zápas, další soupeřka. Chci se připravit a zase vyhrát.“

Očima trenéra

„Šlo to trošku nahoru a dolů. Celkově ale dodržovala stanovenou taktiku. Věděla a předpokládala, co a kam od Marie přiletí. Byla o krok napřed. Díky tomu se mohla uvolnit v klíčových chvílích,“ hodnotil kanadský kouč Šafářové Rob Steckley.

„Až Lucy vyhraje Roland Garros, oholím se. Možná se vsadíme,“ dodal zarostlý muž.

Jak velkou radost vám triumf nad Šarapovovou udělal?
Obrovskou. Vždycky jsme spolu hrály vyrovnané utkání. Čtyřikrát za sebou jsem těsně prohrála, nikdy se mi to nepodařilo prolomit. O to lepší mám pocit, když se to povedlo na grandslamu a na centru. Takže si to moc užívám.

Podala jste jeden ze svých nejlepších výkonů?
Jo, mohla bych to takhle říct. Důležité bylo, abych zůstala pozitivní. Marie je známá tím, že je za každého stavu schopna utkání otočit. V minulosti to ukázala i mně. I když nevyšel první mečbol, tak jsem si říkala: „Jdu si pro vítěství. Musí to přijít.“

Usmívala jste se i po dvou zkažených nahraných míčích, při brejkbolu na 4:2 ve druhém setu a při prvním mečbolu. Svědčí to o vaší vnitřní pohodě?
Vím, že tyhle momenty dokážou obrátit zápas. Když jsem udělala lehkou chybu a nevyužila velkou šanci, okamžitě jsem se snažila zapomenout a soustředila se na příští balon. Věřila jsem, že dostanu další příležitost, což se taky stalo. Není to úplně jednoduchá věc, v ten moment jsem naštvaná. Ale nejlepší je se tomu usmát, že?

Jste pyšná, že jste se vám dokonale povedly koncovky obou sad?
Toho si cením asi nejvíc. Klíčové momenty jsem zvládla líp než ona. To se v minulosti nestávalo.

Taky jste vyhrála další tie-break, třebaže na minulých turnajích to tak nebylo, že?
(smích) To jo, jsem ráda, že i tuhle bilanci otáčím do plusu.

Co je pro vás nejvíc - první čtvrtfinále v Paříži, skalp obhájkyně titulu, nebo skoro jisté místo v Top 10?
To se těžko hodnotí. Bylo to něco úžasného a jsem za to vděčná. Ale ta desítka je můj životní cíl.

Lucie Šafářová během osmifinále French Open.
Maria Šarapovová.

Víte, že jste potřetí v kariéře porazila druhou hráčku světa?
Těch věcí je spousta. Snažím si ze všeho brát ponaučení, posouvá mě to dál. Teď se z toho nesmím zbláznit radostí. Čeká mě další zápas, na který se musím soustředit. Byla bych ráda, kdybych tady ještě nekončila.

Čeká vás Španělka Muguruzaová. Co o ní víte?
Nikdy jsme spolu nehrály, ani jsem s ní netrénovala. Jen párkrát jsem ji viděla. Výborně servíruje, hraje hodně agresivně. Promluvíme si s koučem a poladíme taktiku.

Nevadí vám teď, že zároveň postupujete i ve čtyřhře?
Někdy to tak na grandslamu dopadne… Ale cítím se dobře, musím zaklepat. Z obou čtvrtfinále mám radost.

kapKarel Knap

Najdete na Lidovky.cz