Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Neumannovou dopingový případ Šmigunové hodně zajímá: Ztratila můj respekt

Zdeněk Haník a Kateřina Neumannová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Haník a Kateřina Neumannová. | foto: ČTK

Mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne řeší tento týden dopingový nález estonské běžkyně na lyžích Kristiny Šmigunové z her v Turíně 2006. Pokud arbitráž nepřijme argumenty estonských právníků, kteří tvrdí, že se vzorky Šmigunové bylo manipulováno neodborně, připadne zlato ze skiatlonu Kateřině Neumannové.

„Hodně mě to zajímá,“ ujišťuje bývalá česká běžkyně na lyžích. Ke zlatu z volné třicítky, které tehdy ve svém posledním olympijském závodě vybojovala, by tak mohla přidat i další medaili stejné barvy.

Od her v Turíně už uplynulo deset let. Připadá vám to dávno?
Když není vyhlášení na stadiónu, tak je jedno, jestli se koná za rok, nebo až za deset let. Budu vcelku netrpělivě čekat, jak se celý případ bude nyní vyvíjet.

Poprvé se o tom, že byste měla obdržet zlato namísto Šmigunové, hovořilo už před olympijskými hrami v Soči 2014. Jenže pak vše opět nadlouho utichlo.
To si přesně pamatuju, kdy přišla ta první vlna. Právě jsem letěla do Soči komentovat pro Českou televizi a Jirka Ponikelský (ředitel ČT Sport) mi říkal, že vzorky Šmigunové byly pozitivní. Tak jsme to potom v Soči i trochu oslavili. Jenže najednou se nad tím zavřela voda. Později ke mně pronikly informace, že dalšímu posunu brání právní aspekty. Což bylo jediné odůvodnění, proč se nic neděje, které jsem dostala. Ale Estonci měli vždycky silné právníky. Až teď to jde v Lausanne před soud. Takže mě to hodně zajímá.

Od koho jste se dozvěděla, že případ projedná soud?
Kontaktovali mě Norové, ti jejich investigativní novináři v oblasti sportu jsou hodně aktivní a celý ten proces mapovali. Zároveň jsem se dostala na dálku i do sporu s manažerkou Kristiny Šmigunové, když se dozvěděla některá má vyjádření o ní.

Jste pevně přesvědčená, že Šmigunová v Turíně čistá nebyla?
Pevně přesvědčení musejí být ti, co dělali rozbor vzorků. Já o ní mluvím v tom smyslu, že už jeden dopingový problém měla v době okolo her v Naganu. A ve chvíli, kdy má potom někdo i dva další pozitivní vzorky, tak ztratil můj respekt.

Jak moc by tato zlatá medaile byla pro vás jiná než ta, kterou jste po třicítce mohla slavit přímo v Turíně?
Myslím, že k tomu ještě povede dlouhá cesta. Není to o tom, že by se mělo rozhodnout v řádu dnů. Takže podobná porovnání nechme až na dobu, kdy rozhodnutí bude finální. Jsem v pozici, kdy budu napjatě čekat. Norští novináři mi sami slíbili, že mi budou posílat novinky.

Stála byste o to, aby případné předání „nové“ medaile proběhlo slavnostně a v důstojném prostředí?
Odpovím mnoha komentáři z facebooku: Žádám opakování ceremoniálu. Ale to si dělám samozřejmě legraci. Zlaté medaile se sice nedostávají každý den, ale jak by to proběhlo, nechme na moment, kdy bude případ dořešen.

Mluvila jste o něm i s vašim někdejším koučem Stanislavem Frühaufem? Právě on čistotu Šmigunové mnohokrát zpochybňoval.
Poslední dobou ne, ale teď se těším na tři dny volna na Šumavu, tak myslím, že za Standou skočím. Ne vyloženě zrovna kvůli tomu, ale je fajn, když se společně máme na co těšit.

Na nedořešený případ Šmigunové nedávno upozornila Beckie Scottová, vaše bývalá soupeřka, která nyní pracuje v rámci komise sportovců ve WADA. S tou v kontaktu jste?
V denním určitě ne, ale spojení na sebe máme. K Beckie chován hluboký respekt. Připravila mě sice o špičku lyže o jedno zlato v Salt Lake City, ale byla to hrozně fajn holka. Teď je aktivní na mezinárodní scéně, tak na ni trochu spoléhám, že celý ten případ i ona aktivně mapuje a sleduje.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...