Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neuvěřitelný závod Moto2: Abraham senzačně ve Valencii vyhrál

Sport

  13:00aktualizováno  14:36
VALENCIA - Český motocyklový závodník Karel Abraham potvrdil, že se v posledním závodě sezony ve Valencii potkal s báječnou formou a celých 27 kol bojoval o historické vítězství v kategorii Moto2 a nakonec se jej po kolizi v posledním kole také dočkal. Abraham se tak rozloučil nejlepším možným způsobem s Moto2, od příští sezony totiž bude závodit po boku Stonera, Lorenza či Rossiho v nejprestižnější kategorii MotoGP.

Karel Abraham slaví triumf ve Valencii. foto: Reuters

Poté, co oznámil Abraham se svým týmem Cardion AB Racing, že přechází do MotoGP, nejeden škarohlíd se ptal: Co tam bude dělat, když nemá výsledky ani v Moto2 a dosud nevyhrál závod? Český talent jim dal následně několik pádných odpovědí. Nejprve si v Japonsku dojel pro první pódium v kariéře a od té doby se pravidelně zabydlel mezi smetánkou Moto2.

GP VALENCIE - závěrečný 18 závod MS motocyklů

Moto2: 1. Abraham (ČR/FTR) 43:49,499, 2. Iannone (It./Spped Up) -0,522, 3. Simón (Šp./Suter) -0,583, 4. Lüthi (Švýc./Moriwaki) -0,760, 5. Redding (Brit./Suter) -4,205, 6. De Angelis (San Marino/Motobi) -5,385.

Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. Elías (Šp./Moriwaki) 271, 2. Simón 201, 3. Iannone 199, 4. Lüthi 156, 5. Corsi (It./Motobi) 138, 6. Talmacsi (Maď./Speed Up) 109, ...10. Abraham 96, 34. Pešek (ČR/Moriwaki) 5.

Definitivní úder si nechal na 7. listopad a poslední závod sezony ve Valencii, kde dokázal poprvé v kariéře triumfovat. Nejdříve skončil druhý a třetí v trénincích, v kvalifikaci pak se zraněnou rukou a po problémech s motorkou obsadil "až" deváté místo. Ihned po startu se dostal na šesté místo a postupně i díky pádu vítěze kvalifikace Kenana Sofoglua postupoval výše.

Na úzké trati ve Valencii předváděl parádní předjížděcí manévry, kdy se dostal i před světového šampiona Toniho Elíase. Od osmého kola (ze 27) se pevně usadil v čelní skupince, která čítala celkem šest závodníků. O první dvě pozice se prali především Ital Adrea Iannone a Španěl Julián Simon. Abraham ze třetí pozice odrážel útoky závodníků za sebou, na chvíli se propracoval i na druhé místo.

CO ŘEKL ABRAHAM HNED PO ZÁVODĚ

"Stupně vítězů jsem si úžasně užíval, navíc vyhrát ve Španělsku, kde triumfují většinou domácí, je super pocit. Oslava bude střídmá, hned příští týden mě čeká testování Ducati v MotoGP...To poslední kolo byly hrozné nervy, když jsem viděl, že Elías vytáhl ven Iannoneho i Simóna a já byl první, moc dobře jsem si to uvědomoval. Až moc dobře a bál jsem se, aby se něco nepokazilo, nebo nebyl problém s jezdcem o kolo zpět. Musel jsem jet pořád nadoraz, protože náskok byl minimální... Hodně mi pomohl start, kde jsem se dostal dopředu o pár míst a i poté se mi jelo skvěle. Měl jsem sice trošku problémy se zadním kolem, ale dalo se to zvládnout. Pomáhalo mi hodně to, že se mi dařilo předjíždět ostatní a že jsem se rychle dostal do té čelní skupinky."

K triumfu pomohla chyba Elíase v posledním kole

Pět kol před cílem jej ale předjel lepšící se Elías a začal boj alespoň o stupně vítězů. Oba sokové si několikrát vyměnili pozice, vše z uctivé vzdálenosti sledoval pátý Thomas Lüthi. Do posledního kola vstupoval brněnský rodák na čtvrté pozici, když tu před ním jedoucí mistr světa Toni Elías udělal pět zatáček před cílem obrovskou chybu: snažil se podjet vedoucí duo Iannone-Simon, ale manévr mu nevyšel a trefil zadní kolo Itala.

Elías zahučel do kačírku a mohl jen zpytovat na kolenou svědomí. V ten okamžik mohla propuknout český radost. Před rozhozené vedoucí duo se totiž jako blesk přehnal Abraham, vypracoval si půlvteřinový náskok, který už dovezl do cíle a po třech letech tak čeští fanoušci uslyšeli po závodě v MS motocyklů na stupních vítězů českou hymnu.

V roce 2007 dvakrát triumfoval v nižší kategorii do 125ccm Lukáš Pešek, před ním dokázal na světovém kolbišti zvítězit již jen legendární František Šťastný. Abraham se tak stylově rozloučil s Moto2, kde nakonec obsadil celkové desáté místo a od příští sezony bude bojovat na Ducati jako stájový kolega Valentina Rossiho o vavříny v Moto2.

A věřte tomu, že český závodník rozhodně nebude chtít po boku Lorenza a spol. hrát pouze druhé housle.