Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Nevhodný příspěvek stál kreativního šéfa OH v Tokiu místo. Korpulentní umělkyni označil za prasátko

Naomi Watanabe, japonská umělkyně foto: ČTK

Tokio - Nevhodné poznámky vůči ženám stály místo dalšího vrcholného představitele organizačního výboru olympijských her v Tokiu. Kreativní ředitel Hiroši Sasaki rezignoval krátce po té, co urazil populární japonskou umělkyni Naomi Watanabeovou. Šéf tvůrčí skupiny, která připravuje slavnostní zahájení a zakončení her, napsal do chatu, že by korpulentní umělkyně mohla dostat roli jako „Olympig“ (olympijské prasátko).
  11:06

V dnešním prohlášení uznal, že to byla nemístná poznámka. „Upřímně se omlouvám jí a všem lidem, kterých se to dotklo,“ uvedl.

Ženské téma je v organizačním výboru velmi citlivé. Kvůli výrokům znevažujícím ženy musel před měsícem odstoupit šéf organizačního výboru Joširo Mori. Ten řekl, že ženy v jeho týmu příliš mluví.

Moriho nahradila Seiko Hašimotová, sedminásobná olympionička a dřívější japonská ministryně pro olympijské a paralympijské hry. Novou nadřízenou kreativní ředitel Sasaki ve středu v noci informoval o své rezignaci.

Hiroši Sasaki urazil umělkyni a odstoupil
Olympijské hry v Tokiu

„Nikdy se to nemělo stát. To jsem mu řekla,“ přiblížila Hašimotová vzájemný telefonní rozhovor. Sasakiho slova ji šokovala a jeho odstoupení považuje za důkaz, že rovnost pohlaví je pro organizační výbor prioritou. Zhruba čtyři měsíce před plánovaným začátkem OH teď musí najít nového tvůrce, aby nebyla ohrožena příprava ceremoniálů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!