28. října 2015 17:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Slepý dálkař minul doskočiště a dopadl tvrdě. Přesto získal světové zlato

Americký dálkař Lex Gillette. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký dálkař Lex Gillette. | foto: www.paralympic.org

DOHA Ke zlaté medaili vedla bolestivá cesta. Nevidomý americký skokan do dálky Lex Gillette na právě probíhajícím paralympijském atletickém šampionátu v Kataru neodhadl odraz a tvrdě dopadl mimo doskočiště. Naštěstí vyvázl bez zranění, ba co víc - bolestivý moment jej nakopl k nejlepšímu výkonu soutěže 638 cm a titulu světového šampiona.

Světový šampionát paralympijských atletů v Doha má neprávem malou pozornost, Katar je v těchto dnech svědkem mimořádných sportovních výkonů i lidských příběhů. Příběh jednatřicetiletého Američana Lexe Gilletta z Raleighu je jedním z nich.

V dětství byl Gillette podle svých slov normálním klukem, který hraje videohry, jezdí na kole po sousedství a v noci chytá světlušky. Jednoho večera, když mu bylo osm, však při koupeli ve vaně zjistil, že se mu zhoršuje zrak. Diagnóza: odchlípení sítnice. Malý Lex absolvoval deset operací očí, než lékaři vynesli neúprosný ortel: nemůžeme nic dělat, oslepneš. „Několik měsíců jsem si prohlížel fotky své rodiny, pomalu tmavly a mizely,“ říká se smutkem.

Post Long Jump at the 2015 IPC Athletics World Championships

I'm the 2015 Long Jump World Champion!!!!

Posted by Lex Gillette on 27. říjen 2015

„První roky slepoty byly těžké,“ vzpomíná dnes jednatřicetiletý Gillette, „ale moji blízcí mě přesvědčovali, že i bez zraku můžu být úspěšný,“ dodává. Naučil se číst Braillovým písmem, aby mohl vystudovat školu, začal se spoléhat na sluch. V prvním ročníku střední školy při sportovních testech zjistil, že velmi dobře skáče z místa. I přes svou slepotu byl jedním z nejlepších.

Jeho tehdejší učitel na Athens Drive High School Brian Whitmer mu začal vyprávět o sportu nevidomých, paralympijských hrách, cestování po světě a cenných medailích. Mladý Lex začal snít svůj paralympijský sen.

Americký dálkař Lex Gillette.

Americký dálkař Lex Gillette.

Ten se naplnil v roce 2004, kdy Lex Gillette přijel do Athén na letní paralympiádu. A hned z toho bylo stříbro! „Došlo na Whitmerova slova: cestuju po světě, jsem na paralympiádě, mám medaili,“ smál se přešťastný Gillette.

Stříbro si ze soutěže dálkařů odvezl také z Pekingu 2008 i Londýna 2012. Kromě toho má ve své sbírce nejcennější medaili z paralympijského MS 2013, světový rekord, který činí úctyhodných 673 cm, a nově i další světové zlato. Další Gillettův cíl se jmenuje Rio 2016.

Anglický slogan, který zdobí webové stránky Lexe Gilletta, je velmi výstižný: No need for sight, when you have a vision (volně přeloženo: „Nemusíš vidět, když máš svou vizi“). Gillettova kolize z šampionátu v Kataru je sice úsměvná, jinak si však americký atlet nezaslouží nic jiného než respekt.