16. července 2011 16:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nevidomý horolezec: Gerlachovský štít, další výzva

Jan Říha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Říha. | foto: www.honza-riha.cz

Už tam chtěl vyrazit v zimě, ale spiklo se proti němu počasí. Gerlachovský štít, nejvyšší slovenská hora, která se tyčí až do výšky 2654,5 metru nad mořem, jej ke svému vrcholu nepustila. Ale teď prý k tomu konečně dojde.

Jan Říha, nevidomý horolezec, touží dokazovat sobě i jiným, že může překonávat i velké překážky.

Už dvakrát absolvoval Pražský půlmaraton, letos poprvé zvládl i dvojnásobnou trať. Ale horolezci jej znají víc. Pohybuje se mezi nimi od patnácti, má za sebou řadu těžkých výstupů a před rokem jako první nevidomý Čech zdolal vysokou příkrou stěnu Macochy, nejhlubší české propasti.

Jaroš: Před Honzou smekám
"Před Honzou smekám, protože Macocha je tvrdý oříšek i pro lezce, kteří vidí," má jasno Radek Jaroš, horolezecká celebrita, který nedávno pokořil Lhotse, a zdolal tak dvanáctý ze čtrnácti osmitisícových vrcholů planety.

Jenže v úterý brzy ráno se před Říhou bude tyčit jiná překážka.

"Gerlach, to je výzva, nahoře jsem ještě nikdy nebyl. Ale když už mám kavkazský Elbrus, Mont Blanc nebo africké Kilimandžáro, tak bych měl mít taky nejvyšší horu Slovenska," přemítá Říha.

Dobře ví, že osmihodinová cesta od Sliezského domu na vrchol nespočívá až tak v klasickém lezení.

"Jednu část půjdeme nahoru po turistickém chodníku, ten ale potom opustíme a před námi bude neznačená cesta. Tam už si nás horský vůdce naváže na lano, bez toho to nejde, protože je tam spousta náročných technických pasáží. Těším se na ně," vypráví zaníceně Říha.

Spolu s ním se vydají vzhůru jeho kamarádka a běžecká trasérka Eva Rajlichová a kameraman Viktor Novák.

"Pro Honzu je stoupání v suti mnohem náročnější než klasické lezení," přibližuje Rajlichová. "Sám to nepřizná, na to je příliš hrdý, ale stěnu si může ohmatat, zatímco v suti bude mít v rukách jen teleskopické tyče, případně cepíny. Pro nás to tak těžké není, ale obtížnost jeho výstupu si představit neumíme," dodává.

Říhovi je jasné, že na cestě vzhůru číhá spousta nástrah a nebezpečí – ve Vysokých Tatrách rok co rok umírají horolezci, ale také turisté, mezi nimi i Češi.

Neriskujte, vybízí Říha
"Bývá to i vinou špatného odhadu počasí nebo neopatrnosti. Je hloupost vydat se nahoru bez horského vůdce, na to chci svým výstupem upozornit. Stejně jako na nutnost správného vybavení a oblečení, protože počasí se ve Vysokých Tatrách neustále mění," vysvětluje Říha.

"To ti schvaluju," vzkazuje mu Jaroš a přidává slova obdivu. "Žiješ v temnotě, kterou my zažijeme, jen když při usínání zavíráme oči. I pro své sportovní výkony jsi mimořádná postava, všechna čest," říká s uznáním.

"A taky chci upozornit, že hory nejsou až tak nebezpečné. Jen je třeba neriskovat a chovat se podle určitých zásad," má jasno nevidomý horolezec.