10. června 2011 13:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nezdolný hrdina. Hvězdy Miami drtí Dirkules

Dirk Nowitzki a LeBron James. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dirk Nowitzki a LeBron James. | foto: ČTK

PRAHA Finálovému souboji nejprestižnější basketbalové ligy světa vládne pevnou rukou. Co na tom, že bojuje nejen se soupeři, ale i s vlastním tělem. Zlomený prostředníček levé ruky, horečka 39°C? Německého obra Dirka Nowitzkého z Dallasu to nemůže zastavit. Tahoun Mavericks září ve finálové sérii s hvězdným Miami Heat a především díky němu je nyní Dallas v sérii o krok napřed a vede 3:2 na zápasy.

Má přezdívku po bájném rekovi Herkulesovi. 213 centimetrů vysoký a 115 kilogramů vážící německý basketbalista Dirk Nowitzki poslední týden (a nejen ten) dokazuje, že si ji zaslouží. Nic a nikdo nedokáže německého obra s typicky vyplazeným jazykem zastavit. Přestože Dallas Mavericks hrají finále NBA proti hvězdnému trojlístku Miami Heat James-Bosh-Wade, jsou nyní zisku titulu pro šampiony o krok blíže.

Důvod? Pro basketbalové fanoušky nejjednodušší otázka na světě. Odpověď? Nowitzki. Bodový průměr nad 25 bodů. V posledním pátém duel hraném v noci ze čtvrtka na pátek si připsal navíc tři asistence a šest doskoků. Všechny obranné. Jako křídlo.

Dirk Nowitzki.

Zatímco před někoho postavíte překážku a on namítne, že to nedokáže, Nowitzki výzvy překonává hladce a ihned hledá další. Přehnané? Nikoliv! Do finálové série naskočil se zlomeným prostředníčkem levé ruky. Dominoval. Před čtvrtým zápasem se jej pokusila zkosit viróza.

Jiní by s horečkou 39°C nevylezli z postele, Nowitzki nejenže vylezl, ale následně byl klíčovou postavou nejen čtvrtého, ale i pátého duelu. "On má prostě v hlavě jen titul, je to jeho sen. Nevím, co by se muselo stát, aby k zápasu nenastoupil. Když ho ani zlomený prst a 39 °C vysoká horečka nezastaví," řekla německému deníku Bild jeho sestra Silke.

Dirk Nowitzki.

Nowitzki vede Mavericks k prvnímu historickému titulu silou, na kterou nestačí ani hvězdné Miami. LeBron James, Chris Bosh a Dwyane Wade se před sezonou domluvili a spojili síly s jediným cílem - trofejí Larry O´Briena. Zdolali všechny překážky. Jenže na dvaatřicetiletého německého hrdinu jsou krátcí.

Střídavě jej brání James i Bosh, není to nic platné. Důkazem budiž rozhodující akce pátého duelu, kdy Nowitzki dovezl míč do koše a dokonal obrat svého celku na 102:100. V té chvíli jej bránil právě Bosh. "Hraje úžasně, nelze zastavit," shodují se spoluhráči i protihráči. Navíc Nowitzki vždy udeří v klíčové okamžiky. V tom je například největší rozdíl mezi ním a Jamesem.

Dirk Nowitzki (v bílém) a LeBron James.

Ostře sledovaný James sice v pátém duelu nasbíral 17 bodů, 10 asistencí i doskoků, jenže stejně jako o zápas dříve vyšel bodově naprázdno v klíčové poslední čtvrtině. "Mohl jsem udělat pro úspěch týmu více," nešetřil sebekritikou dvojnásobný nejlepší hráč ligy. Dopadne na úrodnou půdu?

Nebo jej v nedělním šestém zápase opět zastíní "Dirkules"? Pokud ano, Mavs budou moci oslavit první titul v historii klubu. A slavný a momentálně nejsledovanější Němec planety konečně naplní své poslání, kvůli kterému si jej v roce 1998 Dallas na draftu NBA vybral...

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.