Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezničitelná 'Čínská zeď'. Zbourá ji ve finále Clijstersová?

Australian Open

  9:57
MELBOURNE/PRAHA - Už jedenáct tenistek letos nepřešlo přes "Velkou čínskou zeď", jak se začíná přezdívat 172 centimetrů vysoké Li Na. Hráčce z největší asijské země, která ve včerejším semifinále Australian Open vyřadila i dánskou světovou jedničku Caroline Wozniackou. Stala se tak historicky prvním občanem Číny, který postoupil do finále grandslamového turnaje.

"Je to dobře pro mě, pro můj tým a také pro Čínu," radovala se neustále veselá hráčka, které momentálně patří jedenácté místo světového žebříčku. Pokud si poradí i s poslední soupeřkou Kim Clijstersovou, znovu posune hranici tenisových úspěchů komunistické země. Její vítězství v Melbourne však není nemožné, protože slavnou Belgičanku porazila ve finále nedávného turnaje v Sydney...

O čínských tenistkách je v posledních letech stále více slyšet. První velkou průkopnicí byla Čeng Ťie (nyní 27. v žebříčku). S krajankou Yan Zi vyhrála dvanáct deblových titulů a bronz na olympiádě v Pekingu. V roce 2008 poprvé postoupila v singlu do semifinále Wimbledonu a loni šokovala spolu s Li Na postupem do stejné fáze Australian Open.

Tenis stíhá fotbal a basketbal Euforie v Číně byla tak velká, že vláda své "Zlaté květiny" částečně osvobodila od centrálně řízeného sportovního systému. Hráčky si najednou mohly samy tvořit tréninkový program, vybírat turnaje a místo 65 procent z vydělaných prémií odvádí státu jen osm procent.

Li Na.

"Musím své zemi pomáhat," přiznala Li Na. "U nás doma tenis zažívá velký rozpuk. Chtěla bych, aby do pěti let měla Čína tak výborné hráče a hráčky jako třeba Rusko," dodala. Přání se jí může klidně splnit. Tenis v Číně je jedním z nejrychleji rostoucích sportovních odvětví. Ve sledovanosti pomalu dohání fotbal a basketbal. V zemi se údajně nachází 30 tisíc kurtů a 14 milionů lidí, kteří "bílý sport" aktivně provozují.

Vláda mezitím plánuje jejich počet každoročně zvedat o 15 procent a před třemi lety odstartovala juniorský program s názvem "Swing for the Stars". Jeho cílem je hledat mladé tenisové talenty a zásobit je zkušenostmi profesionálních trenérů. Čína si totiž opravdu přeje najít muže, který by ji reprezentoval stejně jako v současnosti ženy. Nejlepšímu čínskému tenistovi zatím patří až 347. místo světového žebříčku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat