12. září 2011 20:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nezničitelný. Djokovič chce další titul

Novak Djokovič (vlevo) a letos jím pokaždé poražený Rafael Nadal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novak Djokovič (vlevo) a letos jím pokaždé poražený Rafael Nadal | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Jako by byl letos opravdu téměř neporazitelný – a s nadpřirozenými schopnostmi tenisového „Terminátora“ se vysmíval ostatním soupeřům. I to je Novak Djokovič.

Na US Open se tenhle Srb může dočkat svého třetího grandslamového titulu v roce a potvrdit tak suverénní nadvládu. "Líbilo by se mi, kdyby tady platilo do třetice všeho dobrého," prohlásil s úsměvem 24letý hráč.

Pondělní mužské finále má kvůli nepříznivému počasí denní zpoždění, ale jeho složení je totožné jako před rokem. Djokovič se znovu postaví španělské mašině Rafaelu Nadalovi, jen si nyní oba vyměnili role – tentokrát je světovou jedničkou právě Srb.

Srb, který v sezoně vyhrál 63 zápasů z 65 odehraných, a to ještě jedna prohra přišla jen vinou zranění... I Nadal o něm prohlásil: "Má z nás všech snad nejrychlejší oči. A mentálně se dostal na skvělou úroveň." To také Srb znovu potvrdil v sobotním semifinále proti švýcarskému fenoménu Rogeru Federerovi.

S ním těžkou bitvu vyhrál až po pěti setech, i když prohrával už 0:2. Když Djokovič čelil dvěma mečbolům na vítězství servírujícího Federera, po jednom povedeném úderu začal roztleskávat nadšené hlediště. Jako by tím chtěl soupeři ukázat: "Mě přece stejně nedostaneš..."

"Je to určitě největší výhra téhle sezony. Otočit ze stavu 0:2 s Federerem, to je neskutečné," říkal Djokovič po výhře 6:7, 4:6, 6:3, 6:2, 7:5. "Ve finále už se nedá nic předpovídat, ovšem na kurt chodím vždycky s tím, že chci vyhrát."

Jeho víru navíc posiluje vzájemná bilance se Španělem. Letos spolu hráli už pět finále a pokaždé, včetně Wimbledonu, zvítězil.  "Vím, že hraju tak, abych Rafu porazil, což jsem letos dokázal už na třech různých površích," prohlásil Djokovič. V červnu vyhořel pouze na Federerově raketě v semifinále pařížského Roland Garros. Od té doby ho nezastavil nikdo.

Jenže loni vzájemný duel vyhrál naopak Nadal, hlavně díky skvělému servisu, který v sobotu uplatnil také proti Britovi Andymu Murraymu, jehož porazil 6:4, 6:2, 3:6 a 6:2. "Měl bych oproti předešlým pěti zápasům něco změnit, výrazně vše zlepšit," uvědomuje si Nadal před dnešním finále. "Potom se situace může vyvinout v můj prospěch."

Williamsová prožívala 11. září

O svůj čtvrtý titul ve Flushing Meadows včera bojovala "znovuzrozená" Američanka Serena Williamsová. Souboj se Samanthou Stosurovou z Austrálie skončil po uzávěrce tohoto vydání.

Williamsová podle svých slov ležela v únoru kvůli plicní embolii na smrtelné posteli. "Moc pro mě znamená hrát v den, jenž je výjimečný pro celé Spojené státy," uvedla. I tenisté si včera připomněli desáté výročí od tragické události. 11. září prožívá celý New York.