Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nicole Vaidišová v propadlišti, neprošla už ani kvalifikací US Open

Sport

  16:58
PRAHA - Blyštivý diamant českého ženského tenisu se ještě před dvěma lety jmenoval Nicole Vaidišová. Rodačka z Norimberku se po strmém výšlapu na vrchol tenisové slávy, začala ještě rychleji propadat. Dva roky poté, co Vaidišová okupovala sedmé místo ženského tenisového žebříčku, je na ni tristní pohled. Vše završila v úterý večer, když vypadla již v 1. kole kvalifikace US Open.

Nicole Vaidišová. foto: AFP

Před čtyřmi lety prohlásila tehdy šestnáctiletá hvězdička: "Myslím, že mám na první světovou dvacítku, možná i desítku." Měla pravdu – talent, který své umění piloval v proslulé Bollettieriho akademii na Floridě, zakončil tenisový rok 2005 na 15. místě světového žebříčku.

O rok později se stala dvanáctou nejmladší tenistkou v první světové desítce v historii ženského tenisu. Ruce si mnuli nejen tenisoví odborníci, kteří mladé Češce předpovídali velkou budoucnost. Vaidišová byla právem řazena mezi nejkrásnější hráčky na okruhu a věhlasné společnosti se mohly přetrhnout, aby byla tehdy ještě teenegerka jejich reklamní tváří.

Vaidišová se během této sezony probila do semifinále French Open, táhla reprezentační fedcupový tým. "Chci se stát světovou jedničkou, mám na to," tvrdila sebevědomě mladá tenisová kráska. A jen málokdo jejím slovům nevěřil. Aby ne, rok 2007 byl z pohledu české hráčky ještě skvostnější – semifinále Australian Open, čtvrtfinále French Open a Wimbledonu. 14. května 2007 zaznamenal počítač Vaidišovou na 7. místě světového žebříčku.

Po úspěších přišel pád
Pohádka o tom, jak další česká dívka dobyla tenisový svět, ale měla brzo skončit. Mírným varováním mohlo být již to, že poprvé po třech letech v roce 2007 Vaidišová nevyhrála turnaj na okruhu WTA.

Následující sezonu sice začala Vaidišová poprvé jako plnoletá, ovšem jakoby dospěla pouze na papíře. Na kurtech měla její hra sestupnou tendenci, čtvrtfinále Wimbledonu bylo už jen labutí písní. Krize Vaidišové, kterou pronásledovala i nepříjemná zranění, vyvrcholila rozchodem s nevlastním otcem a koučem v jedné osobě Alešem Kodatem.

Rok zakončila hráčka jako jedenačtyřicátá na světě a s bilancí 19 výher a 19 porážek. "Nebyl to povedený rok, ale na druhou stranu se tomu ani moc nedivím. V mém tenisovém životě nastalo mnoho změn, což se samozřejmě podepsalo na výkonnosti," reagovala Vaidišová na hlasy kritiků.

Nicole Vaidišová.

Do roku 2009 však vstupovala tenistka s odhodláním, soudě podle jejích prohlášení. "V tréninku jsem odpálila tuny míčků, jsem skvěle připravená," tvrdila před Australian Open. Výsledek? První kolo na Australian Open, maximálně dvě vyhraná utkání v řadě za sebou na jednom turnaji a návrat ke Kodatovi. "Věřím, že se Nicole vrátí na vrchol," tvrdil v té době její staronový kouč. Opět chyba. Tenistka vypadla z fedcupového týmu, propadala se žebříčkem, vypadla na French Open opět v prvním kole.

"Moje cesta na vrchol bude trvat trochu déle," prohlásila po brzkém konci na francouzském mistrovství. Ovšem jak dlouho ještě? Vaidišová od té doby nevyhrála jediný zápas na okruhu WTA, z Wimbledonu "vyletěla" rychlostí blesku a do kvalifikace US Open vstupovala jako 141. hráčka světa. Již opět bez svého otčíma Aleše Kodata.

Vypadla hned v jejím úvodu. Zatímco ještě před několika měsíci to stále ještě vyvolávalo překvapivá vyjádření odborníků i fanoušků, nyní už tomu tak není. Hráčka ztratila i důvěru těch nejvěrnějších fanoušků.

Zvládne se sama vyhrabat z pořádné hluboké propasti? Ve dvaceti letech je přece jen škoda končit tak úžasně nastartovanou kariéru...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!