5. března 2015 13:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nevěřilo se jí. Vaidišová se ale po comebacku tlačí zpět mezi elitu

Nicole Vaidišová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicole Vaidišová. | foto: ČTK/AP

Dostala nejtěžší možný los. Hrála druhý zápas za den. Prohrála. A přesto tenistka Nicole Vaidišová ukázala: Zase se můžu měřit s nejlepšími.

Centrálním kurtem v mexickém Monterrey se rozlehlo hlasité: „Ajde!“

To byla úleva!

Ana Ivanovičová hlasitě slavila postup do 2. kola. Jako první nasazená tenistka přitom zdánlivě neměla mít na úvod turnaje problém. Nakonec však byla ráda za výhru 6:1, 7:6.

Los si s jejím osudem pohrál. Do cesty jí v 1. kole postavil Nicole Vaidišovou. Nyní 370. hráčku světa, kdysi však 7. ženu žebříčku. „Věděla jsem, že to bude těžká soupeřka. Odehrály jsme spolu řadu náročných zápasů,“ říkala Ivanovičová.

Poprvé se utkaly už před deseti lety. V roce 2007 pak sehrály dramatické čtvrtfinále Wimbledonu, v němž Srbka odvrátila tři mečboly, než vyhrála ve třech setech.

Tenistka Nicole Vaidišová.
Nicole Vaidišová.

Zápas, který se hrál v noci z úterý na středu českého času, však nabídl zcela jiné kulisy i okolnosti.

Ve městě obklopeném horami se 25letá Vaidišová poprvé po pěti letech objevila na okruhu WTA. Při svém comebacku, který začal sérií nevýrazných výsledků loni na podzim, učinila v uplynulých dnech výrazný krok vpřed, když zvládla tři kvalifikační kola na turnaji, který patří na okruhu mezi prestižnější.

A v hlavní soutěži ji čekal zápas, který skutečně prověřil její aktuální formu; vždyť Ivanovičová je šestou hráčkou žebříčku. Vaidišová jí však ve druhém setu byla vyrovnanou soupeřkou. „Hrála fakt dobře a předvedla několik opravdu povedených úderů,“ ocenila Srbka.

Senzaci Vaidišová nezpůsobila, potenciál však ukázala.

Výkony se zlepšují

Když se loni v září znovu vrátila na scénu, kdekdo napjatě čekal, jak si povede. „Čtyři roky jsou hrozná mezera, bude to strašně těžké,“ věštila Barbora Záhlavová-Strýcová.

„Když jste měsíc zranění, chybí to moc. A čtyři roky si neumím představit,“ řekla Karolína Plíšková.

Vaidišová loni stihla čtyři podniky ITF, nejdál došla do čtvrtfinále v Las Vegas. Stále ještě nebyla úplně zdravá. Letos nejprve třikrát neuspěla na turnajích v ITF v kvalifikaci, pak došla do semifinále v Midlandu.

Z forhendu či servisu byla schopná stále pálit obdivuhodné rány, její hru však kazila nevyrovnanost. Občas zbytečně kazila, vztekala se na sebe, hrála netrpělivě.

Po zimní pauze se však ujistila, že dvakrát operované rameno turnajovou zátěž zvládne. A s přibývající zápasovou praxí rostly i její výkony. Po úspěšném vystoupení v Midlandu zkusila první akci WTA.

Do Monterrey vyrazila s nevlastním otcem a koučem Alešem Kodatem a 13letým bratrem Tobiasem, též nadějným tenistou, jenž jí v Mexiku pomáhal jako sparingpartner.

Přivítalo ji nevlídné počasí a teploty okolo 10 stupňů. Déšť míchal s programem a poslední kolo kvalifikace posunul na úterý, kdy se hrála i hlavní soutěž. Vaidišovou čekaly dva zápasy za sebou. První zvládla, druhý už nikoliv.

I tak je úspěchem, že hned na první pokus prošla na turnaji WTA do hlavní soutěže. A ukázala, že sem svou hrou patří. Když ve 2. kole kvalifikace vyřadila Lucii Hradeckou, její trenér Jiří Fencl obdivně vykládal: „Nicole podala výkon hráčky Top 20. Co na kurtu předváděla, si nic nezadalo s tím, jak hrála na vrcholu své první kariéry.“

Bude se dál zlepšovat?

České tenistky zažívají mimořádné období. V elitní dvacítce jsou čtyři (Kvitová, Šafářová, Karolína Plíšková a Záhlavová-Strýcová). Po uplynulých týdnech už se nezdá tak nereálné, že by se mezi elitu mohla jednou vrátit i Vaidišová.

„Je otázkou, jestli bude schopná svou úroveň udržet. Pokud ano, bude hrozbou pro jakoukoliv hráčku světové špičky,“ míní Fencl.

Kodat věří, že její výkonnost bude dál stoupat, až si zvykne na kvalitu okruhu WTA. Po vystoupení v Monterrey se odhlásila z turnaje ITF v mexickém Irapuatu (16.–22. března).

To naznačuje, že by mohla mířit na velké turnaje WTA v Indian Wells či spíš na ten další v Miami - vlastní ho totiž agentura IMG, která Vaidišovou zastupuje. Případná účast by podala další významnou zprávu o tom, kam za půl roku své „druhé kariéry“ dospěla.

Ondřej Novotný, Karel Knap