Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nizozemští chuligáni "řádili jako zvěř"

Sport

  13:30
NANCY - Byl to prý jeden z nejhorších zápasů za poslední dobu. Postaraly se o to davy nizozemských fanoušků, kteří demolovali všechno, co se jim dostalo pod ruku. Podrobnější zprávu pro UEFU sepíše český delegát v Nancy, který celé dění sledoval.

Chuligáni. foto: REMY DE LA MAUVINIERE ČTK

Řádění nizozemských chuligánů při čtvrtečním utkání Poháru UEFA v Nancy připomínalo to nejhorší, co se v poslední době v hledištích fotbalových stadionů odehrálo. Výtržnosti si ve druhém poločase vynutily policejní zásah s použitím slzného plynu a zápas s Feyenoordem Rotterdam byl na více než půl hodiny přerušen.

Český delegát Jaroslav Dudl, který z pověření UEFA dohlížel na regulérnost utkání, řekl v telefonickém rozhovoru pro ČTK, že takovou hrůzu při fotbale ještě nikdy nezažil. "Řádili jako zvěř. Demolovali všechno, co jim přišlo pod ruku, a házeli to
na plochu. Když prolomili ocelová vrata k jejich sektoru, hrozilo, že zaútočí na domácí fanoušky," řekl Dudl, který už několik let jezdí po evropských stadionech v roli komisaře UEFA.

Nepokoje začaly už dlouho před zápasem, kdy asi tři stovky fanoušků Feyenoordu táhly ulicemi a rozbíjely výlohy. Chuligáni zaútočili i na tramvaj a ochromili dopravu v centru města. Asi pět set se jich pak shromáždilo před stadionem a dožadovalo se vstupu dovnitř, přestože neměli vstupenku. Policie jim nakonec vstup umožnila. "Policejní prefekt udělal chybu, když dal souhlas k jejich vpuštění. Zřejmě se obával, že budou pokračovat výtržnosti v ulicích, a ze dvou zel volil to menší," řekl Dudl.

Mají zákaz na dvacet let
Přitom podle agentury AP byli mezi těmito fanoušky notoričtí výtržníci, kteří mají vstup na fotbalové stadiony zakázán. Feyenoord, který má své fotbalové chuligány registrované, jim odmítl prodat vstupenky a varoval před nimi francouzský klub. Na své internetové stránce se už během dne od výtržníků distancoval a za své příznivce označil jen 1300 "prověřených" fanoušků, jimž prodal vstupenky. 

Ředitel klubu Otto Jacobs se shoduje s Dudlem v tom, že výtržníci neměli být do hlediště vpuštěni. "Měli je zatknout už ve městě. Někteří mají v Nizozemsku zakázáno chodit na fotbal v příštích dvaceti letech, ale potřebujeme zákon, který by jim nařídil hlásit se v době utkání na policii," řekl Jacobs. "Nejhorší je, že se to dalo předpokládat. Připadám si bezmocný. Přitom problémy dělá jen asi pět procent z našich fanoušků," dodal trenér Erwin Koeman.

"Ale v hledišti pak řádili i ti, za něž se Feyenoord zaručil," všiml si Dudl. V sektoru hostí to prý vřelo už 22. minuty, kdy domácí dali první gól. "Nizozemci začali vytrhávat sedačky, rozbili plexisklo, oddělující jejich sektor, a vyhnali Francouze z přilehlých částí tribuny. Ale policii se je ještě podařilo zadržet a zápas mohl pokračovat. Po sedmdesáti minutách to však už nešlo," popsal situaci na stadionu Dudl.

Když výtržníci začali házet sedačky na trávník a prolomili ocelová vrata, dal policejní velitel pokyn k zásahu slzným plynem. "V té chvíli musel být zápas přerušen. Hráči pro slzy neviděli, nejhůř na tom byl paradoxně brankář Feyenoordu, který byl zásahu nejblíž," řekl český delegát, který vzniklou situaci u postranní čáry konzultoval s norskými rozhodčími.

Brankář musel dostat injekci
Dodal, že v té chvíli to vypadalo na předčasné ukončení zápasu. "Ale nakonec jsme se rozhodli nechat zápas dohrát. Pokračovat se mohlo až po 34 minutách, když se vzduch pročistil tak, že se dalo dýchat a oči přestaly slzet," řekl Dudl. Radil se přitom i s lékaři obou týmů, kteří dospěli k závěru, že zdraví hráčů není ohroženo. Brankář Feyenoordu musel dostat injekci na zmírnění reakce očí na slzný plyn.

Závěr utkání však sledovali jen Nizozemci, obklíčení policií ve svém sektoru. Všichni Francouzi stadion opustili, takže po zápase už zřejmě k žádným střetům v ulicích nedošlo. Přesto za sebou hosté nechali spoušť. "Rozbili nejen sedačky, ale i záchody a stánky na stadionu. Pořadatelé stále ještě sepisují škody," řekl Dudl.

Agenturní zprávy nehovoří o žádných zraněních a zadržen bylo údajně jen pět
fanoušků. Jeden ještě před zápasem za to, že odpoledne ve městě hodil po policistovi láhev, další zatčení následovala po zápase. Český delegát sepíše pro UEFA podrobnou zprávu. Na jejím základě a s využitím záznamů televizních kamer bude disciplinární komise rozhodovat o trestech. "Dá se očekávat, že budou hodně vysoké," uzavřel Dudl.

S trestem musejí počítat jak domácí za nezvládnutou pořadatelskou službu, tak hosté za chování svých příznivců. Útočník Pierre van Hooijdonk se obává nejhoršího. "Možná to byl můj poslední zápas v evropských pohárech. Takhle jsem si konec kariéry nepředstavoval," řekl sedmatřicetiletý útočník.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...