Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V nominaci na finále Fed Cupu je Plíšková, Hlaváčková zatím náhradnicí

B. J. King Cup

  14:03
PRAHA - Kapitán Petr Pála zúžil širší nominaci na finále tenisového Fed Cupu s Německem na čtyři jména. Petra Kvitová, Lucie Šafářová, debutantka Karolína Plíšková a Lucie Hradecká se příští víkend utkají s Němkami v Praze. Andrea Hlaváčková zůstala náhradnicí.

(Zleva) Andrea Hlaváčková, Lucie Šafářová a Petra Kvitová slaví postup do finále foto: MAFRA - Alexandr Satinský

Rozdělení rolí v nominaci je ale jen formální. Až příští pátek, hodinu před losem zápasů, bude jasné, které čtyři hráčky zůstanou pro víkendové zápasy.

Němky přijedou do Prahy, kde se bude hrát v O2 areně 8. a 9. listopadu, rovněž v pěti. Nominovány byly Angelique Kerberová, Andrea Petkovicová, letos poprvé Sabine Lisická a Julia Görgesová. Náhradnicí je deblistka Anna-Lena Grönefeldová.

Zbývá tisícovka lístků

Sháníte vstupenky? Máte poslední šanci. Z 13 000 vstupenek do O2 areny už zůstala necelá tisícovka. Část vstupenek je z VIP kategorie, které vrátila německá strana a Mezinárodní tenisová federace ITF. Zbytek jsou nejméně atraktivní lístky na místa v hale u střechy.

Pála i kapitánka německého týmu Barbara Rittnerová museli oznámit čtyřčlenné nominace deset dnů před losováním pořadí zápasů. Oba ale mohou ještě hodinu před losem v pátek 7. listopadu dvě hráčky vyměnit.

Připustil, že jeho tým je mírným favoritem. „Nesleduji ale diskuzi na toto téma. Pro mě je důležité, že umíme z této pozice hrát. Výhodu můžeme mít také v podpoře publika,“ řekl.„O definitivním složení se rozhodnu až podle momentální výkonnosti a zdravotního stavu hráček těsně před utkáním. Může se stát cokoliv. Proto je možná jakákoliv varianta,“ uvedl Pála na středeční tiskové konferenci v Prostějově.

Kvitové po namáhavém programu posledních dnů a startu na Turnaji mistryň prodloužení sezony nevadí. „Finále Fed Cupu se nehraje každý den. Už jednou jsme atmosféru finále Fed Cupu doma zažily. Těším se na atmosféru a hezký týden, který si užijeme a završíme vítězstvím,“ řekla Kvitová.

Šafářová už si byla zalyžovat v Rakousku. Odpočinula si od tenisu a je znovu v plné přípravě. „Doufám, že zopakuji výkony z posledního finále Fed Cupu. Máme dobrý a silný tým. Věřím, že se nám podaří zvítězit,“ uvedla Šafářová, která předloni proti Srbsku vybojovala vítězný bod.

Variantou pro případnou rozhodující čtyřhru je nominace Hlaváčkové s Hradeckou. Stříbrné deblistky z londýnské olympiády se daly kvůli Fed Cupu dohromady po více než roce a minulý týden vyhrály čtyřhru na turnaji ITF v Poitiers.

Petra Kvitová slaví výhru ve Fed Cupu proti Itálii
Petra Kvitová slaví výhru ve Fed Cupu proti Itálii
(Zleva) Andrea Hlaváčková, Lucie Šafářová a Petra Kvitová slaví postup do finále
Radost Petry Kvitové po postupu do finále

Pála jejich zápasy ve Francii neviděl. „Nikde jsem je nenašel. Ale bavil jsem se s oběma trenéry,“ řekl.

Německá sestava se opírá o světovou desítku Kerberovou, podle očekávání nechybí ani sedmnáctka Petkovicová, která hraje tento týden Turnaj šampionek v Sofii. Poprvé je letos v sestavě bývalá finalistka Wimbledonu Lisická, která v týmu chyběla kvůli zranění a poklesu formy. Čtyřkou je Görgesová, která by mohla vytvořit deblový pár s Grönefeldovou.

„Hrajeme finále poprvé po dvaadvaceti letech, na což jsem pyšná. Chceme samozřejmě vyhrát, ale to Češky taky. Už jen pomyšlení na finále je vzrušující a věřím, že všechny hráčky, i Češky, ukážou skvělý tenis,“ řekla Rittnerová, která je kapitánkou devátým rokem. V roce 1992 byla členkou vítězného týmu.

České tenistky usilují o třetí titul za uplynulé čtyři roky, stříbrný pohár získaly v letech 2011 a 2012.

Nominace na finále Fed Cupu

Česko - Německo, 8. a 9. listopadu v O2 areně v Praze

Česko: Kvitová (4. na žebříčku dvouhry WTA), Šafářová (16.), Karolína Plíšková (24.), Hradecká (160./22. na žebříčku čtyřhry WTA), náhradnice Hlaváčková (166./16.). Kapitán: Petr Pála.

Německo: Kerberová (10.), Petkovicová (17.), Lisická (27.), Görgesová (74.), náhradnice Grönefeldová (35. na žebříčku čtyřhry WTA). Kapitánka: Barbara Rittnerová.

Autoři: ,