25. února 2017 19:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nor Sundby si před cílem sám zlomil hůlku. Mistrem světa ve skiatlonu je Rus Usťugov

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Vítězná radost Sergeje Usťugova po průjezdu cílem ve skiatlonovém závodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězná radost Sergeje Usťugova po průjezdu cílem ve skiatlonovém závodě. | foto: APČTK

LAHTI Ruský běžec na lyžích Sergej Usťugov se na šampionátu v Lahti stal mistrem světa ve skiatlonu. V dramatickém souboji mu pomohla chyba Nora Martina Johnsruda Sundbyho, který při stoupání několik set metrů před cílem zlomil hůlku a dojel druhý. Bronz získal další norský závodník Finn Haagen Krogh.

Z dvojice českých běžců dojel jen Petr Knop, který skončil s odstupem 5:31,2 minuty na 43. místě. Miroslav Rypl byl dostižen o kolo a závod nedokončil.

Klasickou část zvládla pohromadě skupina 26 běžců, ale tempo převážně udávali Usťugov a Sundby. Po přezutí lyží se obrázek nezměnil a elitní dvojice udeřila po dvacátém kilometru, odpoutala se soupeřům a jela spolu v čele.

Zlatý Rus Sergej Usťugov (uprostřed), stříbrný Nor Martin Johnsrud Sundby...

Zlatý Rus Sergej Usťugov (uprostřed), stříbrný Nor Martin Johnsrud Sundby (vlevo) a bronzový Nor Finn Haagen Krogh (vpravo).

Pořadí závodu mužů ve skiatlonu na 2x15 km

1. Usťugov (Rus.) 1:09:16,7

2. Sundby -6,7

3. Krogh -31,8

4. Röthe (všichni Nor.) -33,1

5. Harvey (Kan.) -33,3

6. Tönseth (Nor.) -33,5

7. Hellner (Švéd.) -33,7

8. Larkov (Rus.) -36,1

9. Lehtonen (Fin.) -37,2

10. Salvadori (It.) -37,3

...

43. Knop (ČR) -5:31,2

Rypl (ČR) dostižen o kolo

Usťugov ani Sundby nedokázali soupeři poodjet. Rozhodlo tak zaváhání Nora, který se v posledním stoupání před stadionem pokusil souboj rozhodnout, ale snahu přehnal. Levou hůlkou máchl do vzduchu, a jak klesl na kolena, zlomil pravou. Sice hned dostal novou, ale Rus získal potřebný náskok, který už do cíle udržel. „Soupeřil jsem s jedním z nejrychlejších lyžařů na planetě a musel jsem proto zkusit získat před cílem pár sekund k dobru. Bohužel jsem udělal chybu,“ litoval Sundby.

Při příjezdu na stadion se už Usťugov usmíval a cílem projel první o téměř sedm vteřin před Sundbym. Po závodu se oba soupeři objali.

Čtyřiadvacetiletý Usťugov se stal mistrem světa poprvé. Na začátku šampionátu ho o zlato ve sprintu připravil Ital Federico Pellegrino. „Po sprintu jsem byl hodně zklamaný a teď jsem si spravil chuť. Je to pro mě a můj tým velká věc,“ řekl Rus.

ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz