Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nová výzva: 2021. Otázky kolem přeložených her v Tokiu

Olympijské hry v Tokiu jsou v ohrožení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské hry v Tokiu jsou v ohrožení | foto: ČTK

Tokio Olympijské hry v Tokiu jsou odloženy na příští rok, řada otázek zůstává - a budou přibývat. Který termín bude nejvhodnější? Co bude s kvalifikacemi. Kolik to vše bude stát?

Ještě před dvěma týdny Mezinárodní olympijský výbor i japonská vláda přesvědčovaly, že odložení her v Tokiu je nemyslitelné.

Ještě před čtyřmi dny prezident MOV Thomas Bach vzkázal sportovcům, že nadále počítá s jejich konáním v létě 2020.

A ještě v pondělí činovníci MOV vyhlásili, že rozhodnutí o hrách učiní do čtyř týdnů.

Ale najednou to šlo tak rychle.

V úterý ve 13.15 hodin středoevropského zimního času japonský premiér Šinzó Abe po telefonátu s Bachem oznámil odklad na rok 2021.

Olympijské hry v Tokiu jsou v ohrožení
Grafika: Vliv koronaviru na boje o LOH 2020 v Tokiu

Drtivá většina sportovců přijala odložení s úlevou. „Bylo by nesmyslné organizovat hry letos s řadou omezení a restrikcí,“ vyhlásil Lukáš Krpálek, zlatý judista z Ria 2016.

Podle oficiální verze urychlilo rozhodnutí MOV pondělní prohlášení generálního ředitele Světové zdravotnické organizace Tedrose Ghebreyesuse o akceleraci pandemie koronaviru.

Že takový důvod zní naivně? Jistě. Tuto skutečnost přece všichni dávno věděli. I proto se ke konání her v roce 2020 už předtím otočily zády velmoci Kanada, Austrálie a posléze také Spojené státy.

Největší balvan nejistoty byl odkladem her každopádně odvalen, ovšem řada otazníků zůstává.

Na jaký konkrétní termín budou hry přeloženy?

To zatím nikdo neví.

Hledání nového data bude komplikované kvůli přeplněnému kalendáři. Mezinárodní kanoistická federace jako první vyzvala lídry MOV, aby nový termín nejprve konzultovali se všemi 33 federacemi letních olympijských sportů, snažili se z jednotlivých názorů „poskládat puzzle“ a až potom přijít s nejvhodnějším řešením.

Varianta jaro 2021 je složitá kvůli očekávanému odporu americké televizní společnosti NBC, která vlastní vysílací práva, protože v tu dobu vrcholí americké profesionální ligy.

V červnu se zase bude hrát odložené fotbalové Euro.

Nejpravděpodobněji se tedy nyní jeví podobný termín jako letos, na přelomu července a srpna. Nahrává tomu i sdělení organizátorů, že bude zachováno i přeložení maratonů a závodů v chůzi na sever země do Sappora. Tam byly přesunuty kvůli obavám z velkých letních veder v Tokiu.

V létě 2021 se mělo podle původního kalendáře konat v Japonsku i mistrovství světa plavců ve Fukuoce. Mezinárodní plavecká federace FINA už oznámila, že bude přeloženo, zatím bez termínu.

Stejně tak byl na léto 2021 naplánován i světový šampionát atletů v americkém Eugene. Z prostředí atletů mezitím již probleskují informace o možném odložení na rok 2022.

Jak to bude s kvalifikacemi?

Češi měli dosud vybojovaných pro Tokio 42 míst, která jsou většinou na zemi, nikoliv na jméno. Naposledy v Riu 2016 se představilo 105 českých olympioniků.

Mnozí kandidáti startu měli mít letos šanci v dodatečných kvalifikacích, jejich uskutečnění však znemožňovala pandemie. Kdyby se hry konaly letos, postupovalo by se tudíž na ně podle náhradních kritérií, ať už výsledků světových šampionátů, nebo světových žebříčků. Takový systém by zřejmě pomohl na hry například českým basketbalistům.

Nyní se kvalifikace patrně obnoví, ale proběhnou nejspíš až v příštím roce, případně letos na podzim. Otázkou navíc je, zda budou dál platit dosud vybojovaná místa.

„Je to velká otázka, bude se to řešit federaci od federace, protože kvalifikace si organizují federace jednotlivých sportů,“ uvedl Jiří Kejval, předseda ČOV.

Vydrží čeští „veteráni“ sportovat o rok déle?

Pro mnohé sportovní osobnosti, které se chtěly na hrách v Tokiu 2020 loučit s kariérou, znamená odklad her, aby vydržely o rok déle. Například pro sedmatřicetiletého Ondřeje Synka.

„Kdyby mi bylo pětadvacet, neřeším to,“ reagoval veslař. „Jenže věk nejde moc zastavit a každý rok navíc pro mě bude těžší a těžší. Nechci říct, že to zabalím. Na olympiádu pořád chci jet. Ale teď nedokážu říct, jak na tom za rok budu.“

O letošním loučení uvažovala i plavkyně Simona Kubová (Baumrtová), která přiznává: „Odklad mi zásadně mění plány. Musím si vše důkladně promyslet a pak se rozhodnout, co dál.“

Podobně hovoří oštěpařka Barbora Špotáková. Původně plánovala v 38 letech pouze dvouletý návrat k oštěpu na sezony 2019 a 2020. Zkusí prodlouženou? „Potřebuji čas. Uvidím na podzim. Ale věřím, že motivaci najdu,“ odvětila s dovětkem: „Problémy sportovců jsou v tomto kontextu naprosto malicherné.“

Jednoznačně je rozhodnut pokračovat v kariéře překážkářka Zuzana Hejnová.

Budou mít všichni čeští olympionici adekvátní podmínky na přípravu?

Nekonání her v letošním termínu a ekonomická recese se u mnohých olympioniků, především z menších sportů, odrazí rovněž na poli finančního zajištění.

Už letos mnozí z nich vložili do co nejkvalitnější olympijské přípravy i vlastní finance. Během roku jim naopak ubudou příjmy, které měli z prémií na soutěžích.

Pro další rok špičkové přípravy budou mnohem obtížněji shánět sponzory i finance. Podpůrná role ČOV a jeho schopnost pomoci jim bude tudíž důležitější než kdy dřív.

Jak se MOV a Japonci vypořádají s velkou logistickou výzvou?

Samotný MOV už nyní počítá kvůli odkladu her se ztrátou 4 miliard dolarů, pro Japonce bude negativní dopad na jejich ekonomiku mnohonásobně vyšší.

„Přeložení her je extrémně komplexní výzvou. Jen si například uvědomte, že na tento rok a toto léto byly kvůli hrám zabukovány miliony nocí v tokijských hotelích,“ řekl Thomas Bach.

Proces přeložení her a všech s tím souvisejících náležitostí je zatím zahalen tajemstvím i pro národní olympijské výbory.

„Významná část nákladů za naši stranu už byla zaplacena a teď nevíme, co bude, jestli nám ty peníze někdo vrátí, jestli propadnou, nebo jestli se jen posunou na další rok,“ uvedl Jiří Kejval na ČT24. „Jde o uhrazené rezervace hotelů, ubytování i dopravy. Nejbližší týdny teď budeme věnovat intenzivní komunikaci s organizátory v této věci. Hospodaříme s veřejnými prostředky, i proto to bude pro nás velká výzva.“

Jak drahé budou nakonec tokijské hry?

V řádném termínu se olympijské hry neuskuteční poprvé od roku 1944. Obavy, že by jejich konání mohly narušit prasečí chřipka před Vancouverem 2010 nebo virus Zika před Riem 2016, se z pohledu dnešní masivní koronavirové pandemie jeví jako malicherné.

Tokio mělo být původně ukázkou, jak se hry vracejí z éry gigantismu k méně nákladným konceptům. Se všemi ztrátami, jež odklad přinese, nyní naopak tokijské olympiádě hrozí, že půjde o jedny z nejdražších her v historii.

„Ale buďme rádi, že vůbec proběhnou, i kdyby to za rok mělo být ve stanech, když to řeknu blbě,“ řekl střelec David Kostelecký, olympijský vítěz z Pekingu 2008.

Tokijská olympiáda 2020 (společně s paralympiádou) měla původně stát maximálně 21 miliard dolarů.

Historický „rekord“ nejdražší olympiády zatím oficiálně drží zimní hry v Soči 2014 za 50 miliard dolarů, i když se spekuluje, že ty v Pekingu 2008 byly ve skutečnosti ještě dražší.

Co bude s olympijským ohněm?

Již probíhající štafeta byla zastavena a přerušena.

Olympijský oheň však zůstane po celou dobu v Japonsku neuhašen, bude hořet ve Fukušimě.

A hry, byť se uskuteční v roce 2021, ponesou označení Tokio 2020.

Když město hostilo olympiádu v roce 1964 naposledy, Japonci ji považovali za důkaz návratu jejich země na světové výsluní po válečné porážce. Tentokrát premiér Šinzó Abe tvrdí, že záře olympijského ohně i vidina her v roce 2021 bude pro lidstvo světlem na konci tunelu.

„A jejich uskutečnění pak důkazem, že jsme my všichni porazili hrozbu ničivého viru.“

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!