Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší finále, jaké jsem hrál, zářil wimbledonský vítěz Djokovič

Davis Cup

  10:44
LONDÝN/PRAHA - Vypadal překvapeně. Přemohly ho emoce. Srbský tenista Novak Djokovič po třech letech znovu slavil titul z Wimbledonu. A tak jako v roce 2011 si i nyní kus dal do pusy z travnatého centrkurtu v All Engalnd Clubu. „Moc se toho nezměnilo. Chutná to jako nejlepší jídlo v životě,“ smál se 27letý Srb.

Djokovič burcuje diváky. foto: Reuters

Pozoruhodná scénka po finálovém mečbolu tedy byla stejná. Ovšem průběh slavnostního ceremoniálu po výhře nad Rogerem Federerem byl odlišný. Djokovičovy oči tentokrát zalily slzy štěstí. Druhé vítězství na londýnském grandslamu hodně prožíval.

Federer: I přes prohru jsem šťastný

Kdekdo možná čekal, že švýcarský tenista Roger Federer bude plakat mnohem víc. Vždyť se mu rozplynul sen o rekordním osmém titulu z WImbledonu. Ovšem Federer přijal porážku statečně. Pomohl mu pohled do lóže, kde manželka Mirka měla i dvě ze čtyř Federerových dětí Byl dojatý také z ovací diváků. „Chvíli jsem byl smutný, ale pak mi to zvedlo náladu,“ řekl legendární Švýcar.

Federera těšil i fakt, že mohl být součástí tak skvělého zápasu. „Jsem šťastný, že jsem dokázal předvádět takové výkony po celý turnaj. Věřím, že to bude odrazový můstek do budoucna.“

Takže poučení zní: Federer ani ve 32 letech nehodlá opustit tenisové království.

„Bylo to nejlepší grandslamové finále, jaké jsem kdy hrál. Roger byl na velmi vysoké úrovni. Ukázal, proč je šampion. Když jsem ve čtvrtém setu podával na výhru, odehrál nejlepší game. Nemyslím, že bych tam něco udělal špatně,“ vysvětlil důvod pro svou reakci.

I když na rozdíl od Federera neusiloval o zápis do tabulky rekordů, a přestože už Wimbledon jednou ovládl, prožíval výjimečné chvíle. Na tenhle titul je teď obrovsky hrdý. „Začal jsem o sobě pochybovat, potřeboval jsem konečně vyhrát,“ řekl Djokovič.

Srbský tenista totiž v pěti z posledních šesti velkých finále padl, tři nezdary dokonce přišly v řadě za sebou. Proto se tolik radoval. „Jsem velmi rád, že se to povedlo.“

Ačkoliv by se podle vývoje napínavého duelu mohlo zdát, že Federer byl tím, kdo se dostal z těžké situace (ve čtvrté sadě Švýcar čelil mečbolu), ve skutečnosti se obdivuhodně zvedl také Djokovič. Vždyť s mnoha jinými tenisty by to pořádně zamávalo. Srb už mohl slavit, jenže najednou se Federer rozjel. Diváci šíleli.

„Byl jsem zklamaný, že jsem ztratil čtvrtý set. Ale věřil jsem, že můžu zápas vyhrát. Zůstal jsem psychicky silný,“ pochválil se nový wimbledonský šampion.

„Bylo důležité v páté sadě dobře začít. Srovnat se na servisu, vytvořit tlak. Začínal jsem podávat, takže byl o krok pozadu. To jsem měl v hlavě - musím si podržet podání a na returnu čekat na šanci. Když přijde, tak ji využít.“

To přesně Djokovič udělal, i když se mu to povedlo až na čtvrtý pokus. V závěru hecoval publikum, které přálo sedminásobnému šampionovi Federerovi. „Chtěl jsem větší podporu. Nic důležitého,“ podotkl. Nebyl tedy trochu zklamaný, že lidé spíš fandili soupeři? „Ne. Byli dobří.“ Přece jen i Djokovič se na konci dočkal zaslouženého potlesku zaplněného centrálního dvorce.

Djokoviče čeká svatba

V roce 2011 srbského hrdinu doma v Bělehradě nadšeně vítaly davy fanoušků, lidé ho chtěli za prezidenta. Nyní budou oslavy trochu jiné, ale každopádně nezapomenutelné.

Djokovič se ožení se svou přítelkyní Jelenou Rističovou, s bývalou televizní reportérkou se seznámil v roce 2006. Letos na podzim se novomanželům narodí dítě.

„Připravuju se na roli otce,“ vyprávěl Djokovič dojatě při přebírání wimbledonské trofeje.

Svatba by se měla uskutečnit ve středu na krásném ostrově Sveti Stefan v Černé Hoře. Na luxusní (a velmi romantické místo) na břehu Jadranu se běžně dostanete těžko, při slavnosti Djokovičových to bude ještě těžší.

„Chceme se užít tento intimní akt v klidu. Věřím, že to fanoušci pochopí,“ řekl Djokovič v rozhovoru pro deník Novosti.

Svatba bude bez novinářů, pozvaných jsou zhruba dvě stovky hostů, ale podle srbských médií překvapivě chybí tenistky Ana Ivanovičová a Jelena Jankovičová.

Prý nedorazí ani další kolegové Andy Murray, Maria Šarapovová či herec Robert De Niro, o nichž se taky spekulovalo. Chybět naopak nebudou daviscupoví spoluhráči a oba Djokovičovi trenéři - bývalý kouč Marián Vajda i současný Boris Becker.

Tenisový šampion po civilním obřadu ještě plánuje dovést svou milou k oltáři v některém z černohorských kostelů. Tam už budou jen ti nejbližší. A začne nová etapa Djokovičova života.

Autor:

Mohlo by vás zajímat