Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Australský ministr zrušil Djokovičovi vízum. Bylo to ve veřejném zájmu, uvedl. Tenista se může odvolat

Srb Novak Djokovič během tréninku před Australian Open foto: AP

Australský ministr pro imigraci Alex Hawke konečně vynesl verdikt v případu Novaka Djokoviče. A jeho vízum prohlásil za neplatné! „Využil jsem své pravomoci a zrušil vízum pana Novaka Djokoviče ze zdravotních důvodů a z důvodů dobrých mravů, protože to bylo ve veřejném zájmu,“ uvedl. Srbský tenista tak nejspíše přijde o start na Australian Open. Ještě se sice obrací na soud s odvoláním, do startu grandslamu ale zbývají pouhé dva dny.
  8:24aktualizováno  12:24

Djokovičův obhájce Nick Wood důvod zrušení víza označil za jasně iracionální s tím, že je veden s přesvědčením, že Djokovič může podněcovat antivaxerský sentiment. 

Srb se v sobotu ráno tamního času podrobí výslechu u pohraničních úřadů, poté jej znovu odvedou do detenčního zařízení. Soud se bude případem zabývat od nedělní půlnoci českého času. 

Srbovi právníci musí požádat soud o vydání předběžného opatření, aby Djokovičovi bylo uděleno překlenovací vízum s možností pracovat, v jeho případě hrát na Australian Open. Do rozhodnutí soudu tenista zůstane v Austrálii.

Jenže na projednání případu zbývají pouhé dva dny – grandslam začíná už v pondělí. 

Pokud Djokovič prohraje, musí z Austrálie odletět. Měl by dostat i tříletý zákaz vstupu do země. 

Přitom od pondělí, kdy mu soud původně zrušená víza obnovil, mohl Srb v Melbourne trénovat a chystat se na útok na rekordní 21. grandslamový titul. Poznal dokonce soupeře pro první kolo. Jenže celou dobu prodléval v nejistotě, jestli Hawke zasáhne. 

Ministr si s verdiktem dával na čas, oznámil jej až v pátek před 18:00 australského času. A Djokovičovi ani organizátorům grandslamu, kteří se nyní strachují o podobu rozlosování, radost neudělal. 

Srb Novak Djokovič během tréninku před Australian Open

„Při rozhodování jsem pečlivě zvážil informace, které mi poskytli ministerstvo vnitra, australské pohraniční síly a pan Djokovič,“ uvedl Hawke. „Naše vláda je silně odhodlaná chránit australské hranice, hlavně v souvislosti s pandemií covidu-19.“

Jinými slovy: australská vláda by tamním obyvatelům, kteří museli vytrpět dlouhá a striktní opatření proti pandemii, nevyslal dobrý signál, kdyby do země protekčně vpustila neočkovaného tenistu.

„Australané toho během pandemie hodně obětovali a právem očekávají, že výsledek těchto obětí bude chráněn. A právě to dělá ministr svým rozhodnutím,“ vzkázal australský premiér Scott Morrison.

5. ledna 2022

Zamotaný případ, který se táhne přes týden

Připomeňte si, jak se celá kauza vyvíjela. 

Vše začalo tím, že Djokovič od organizátorů Australian Open obdržel výjimku z povinné vakcinace, odvolával se na to, že měl v prosinci covid. 

Minulou středu pak přistál na letišti v Melbourne, jenže tam ho zadržely federální úřady, které prodělání nemoci jako důvod pro výjimku neuznávají, a tenistovo vízum zrušily. 

Srb jejich rozhodnutí napadl u soudu, do jeho pondělního zasedání přebýval v detenčním hotelu. 

„Procesní pochybení imigračních úředníků“ zapříčinilo, že Djokovič dostal svůj pas zpět a mohl opustit detenční hotel. Jeho účast na Australian Open, které začne v pondělí, se znovu zdála pravděpodobná.

Jenže celou dobu nad případem stále visela možnost, že zasáhne ministr Hawke. 

Ještě ve středu Djokovič poskytl doplňují informace na svou obhajobu, mimo jiné přiznal, že s vědomím vlastního pozitivního testu podstoupil doma v Srbsku rozhovor. 

A také se omluvil za chybu v příletovém formuláři, v němž uvedl, že dva týdny před cestou do Austrálie nikam jinam neputoval. Přitom se přesunul ze Srbska do Španělska. Tento omyl údajně způsobil tenistův agent.  

Ministrovo rozhodnutí však Djokovič ve svůj prospěch nenaklonil. Tuto pravomoc už má jen soud.

10. ledna 2022

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat