Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Novinka ve sportu? Chystá se historicky první šampionát elektrokol, zúčastní se i Hašek

Škoda auto MČR e-bike | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda auto MČR e-bike | foto: jsphoto.cz

Dolní Morava Hřešili cyklisté s instalací motorku do svých kol? Nyní mají závod přímo na to určený. Pojede se totiž vůbec první mistrovství republiky na elektrokolech.

Elektrokola nejsou žádnou horkou novinkou, své místo mezi dopravními prostředky už nějakou dobu mají. Jejich uživatelé ale zatím neměli závody, ve kterých by se mohli kompetitivně vyřádit. To už je ale minulostí.

V Dolní Moravě se příští neděli 26. července uskuteční Škoda auto MČR e-bike, tedy historicky první republikový šampionát v jízdě na elektrokolech. „Závod je inspirací po loňském vzoru premiérového mistrovství světa E-BIKE v cross country v Kanadě,“ vysvětlil původní myšlenku jeden z organizátorů závodu Filip Švestka.

Nečekejte ale žádné šílené zbrklosti a nebezpečné jízdy. Ač k tomu přímo použití motorů v kolech pobízí, v závodě bude celá řada opatření a omezení. „Každé elektrokolo musí splnit evropskou normu EPAC, tj. nominální výkon motoru 250W, maximální rychlost asistence 25 km/h,“ přibližuje Švestka z pravidel.

Kromě toho smí každý cyklista využít během závodu pouze jednu baterii. Bude tak muset dobře zhodnotit, když je vhodnější si motorem pomoci, a kdy je lepší šlapat svépomocí. Navíc je zakázána jakákoliv manipulace s motorem a každé kolo bude muset být k dispozici případné prohlídce.

O závod je vcelku velký zájem a nejen mezi amatérskými sportovci, ale i mezi sportovními hvězdami. „Konkrétní jména očekáváme do večera. Čekáme úzkou českou špičku. Účastní se například i hokejová legenda Dominik Hašek,“ prozradil pořadatel.

Závod není pouze pro uzavřenou společnost, vyzkoušet si ho může každý, kdo elektrokolo vlastní. Přihlášky se mohou podávat ještě dnes. Samotný závod je pak naplánován na příští neděli 26. července. V 10 hodin budou vyjíždět takzvaní hobby závodníci, o hodinu a půl později ti elitní.

Samotná trasa je dlouhá 1,950 metrů, ale nenechte se zmýlit. Pojede se totiž na okruhu cross country, a tak to nebude nic jednoduchého. Kdo se stane historicky prvním českým mistrem v závodu elektrokol?

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...