Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový Doktor jede do Ria. Získá Fuksa po 20 letech medaili z her pro české kanoisty?

Sport

  8:00
PRAHA - Martin Doktor získal na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 dvě zlaté medaile. Od té doby se žádném českému rychlostnímu kanoistovi nepodařilo na současného šéfa výpravy do Ria de Janeiro navázat. Nyní bude mít v Brazílii šanci to změnit Martin Fuksa, který stejně jako Doktor jezdí na C1, a který věří, že minimálně na trati 1000 metrů má šanci získat medaili.

Martin Fuksa si jede do Ria nejen užívat, ale i získat medaili. foto: Mafra - Ondřej Bičiště

Ve třiadvaceti letech jede Fuksa na svou první olympiádu, tedy stejně jako v roce 1996 Doktor. A také on si chce hned ze svých prvních her odvézt cenný kov. I proto si před spaním velmi často promítá, jak to během samotného závodu provést.

Velký kandidát na medaili na trati 1000 metrů a černý kůň sprintu na 200 metrů se však nechce rolí favorita stresovat.

„Nejvíc si to tam užiju, olympiáda je pro každého nejvíc a já jsem rád, že tam můžu být. Na Rio myslím pořád, ale není to tak, že bych se tím stresoval, to by mě brzdilo,“ řekl Lidovým novinám úřadující mistr světa z neolympijské pětistovky.

Chci medaili z obou tratí

I když se víc věnuje delší trati, pokusí se medaili získat jako jediný obojživelník startovního pole i mezi sprintery na dvoustovce.

„Věřím si na obou tratích. Kdybych si nevěřil, tak nemusím ani jezdit. Pojedu sice proti sprinterům-specialistům, ale chci uspět i tam,“ uvedl rozhodně Fuksa.

„Vím, že se ode mě medaile očekává, ale já se chci soustředit sám na sebe. Beru to jako normální závod v sezoně. Nervózní možná budu až před závodem, přece jen budu na olympiádě poprvé. Ale myslím si, že to k dobrému výkonu patří. A kdyby nějaká medaile padla, bude to o to lepší,“ doplnil.

Udělal jsem pro úspěch všechno

Syn dvojnásobného mistra světa na C4 Petra Fuksy chce získat medaili pro celou svou rodinu. Jeho otec a dědeček ho trénují, matka s babičkou mu zase připravují jídelníček.

„Když vyhraju, tak za celou rodinu. Na vodě to musím odjet sám, ale bez nich bych to nedokázal. Pomáhají mi, abych trénink odvedl na sto procent a byl na závodu v klidu,“ přiznává Martin.

Fuksa před OH získal bronz na mistrovství Evropy

Letošní rok zasvětil celý přípravě na olympiádu. Tvrdě dřel až do začátku července, nyní už jen ladí formu.

„Každý den jsem jezdil minimálně dvě hodiny, teď už to je jen hodinu deset a soustředím se hlavně na kvalitu než na kvantitu. Dva týdny před závody, které jsou 15. a 18. srpna, už plánuju jen ladit formu odpočívat,“ směje se Fuksa.

„Chci mít v hlavě, že jsem pro úspěch udělal všechno. Někdy si sice říkám, že bych byl radši někde u filmu, ale stačí s tréninkem začít a pak už to jde samo. Je to automatické. Někdy to je těžký, ale nestalo se mi nikdy, že bych se na to vykašlal a byl doma,“ připomíná mladý kanoista.

Medaile Čechů by mi dodal sílu

Jediné věci, které se bojí, je otevřená vodní plocha, kde se závody pojedou.

„Oproti umělým kanálům je to velký rozdíl. Ten kanál je sice hezký, ale když bude foukat vítr, stane se z toho závod, na který není nikdo ze Světových pohárů zvyklý. Ještě štěstí, že jezdíme ráno, kdy tam fouká míň a jen z jedné strany,“ poukazuje Fuksa na možné nepříjemnosti.

Na olympijské hry jede už 28. července, proto věří, že ještě před svými závody se stihne odreagovat fanděním českým cyklistům, plavcům či atletům.

„Chci si zažít i tu olympijskou kulisu, chtěl bych být u nějaké české medaile, což by mi dodalo sílu,“ věří Fuksa.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat