22. listopadu 2015 12:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jonah Lomu, rozzuřený slon s velkým srdcem. Legenda ragby bude mít státní pohřeb

Zastavit sprintující horu svalů bylo těžké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastavit sprintující horu svalů bylo těžké. | foto: ČTK/APReuters

Měl poslední přání: „Chtěl bych vidět své syny dospět.“ Jonah Lomu se nedočká. Nejslavnější ragbista zemřel ve 40 letech.

Jako byste rozzuřeného slona pustili na rozkvetlou louku. Jonah Lomu měl ukrutnou sílu. Drapnul poskakující míč do levé ruky, pravačkou si odstrčil prvního soka a rozběhl se do akce, která vstoupila do sportovních dějin. Je to už 20 let, kdy ramenatý superman z Aucklandu uhranul svět.

„Šílenec,“ obdivem vydechl anglický kapitán Will Carling.

Jonah Lomu v semifinále mistrovství světa 1995 proti Anglii položil čtyři pětky, což bylo samo o sobě fenomenální. Ta první změnila zavedené pořádky v ragby.

Náraz druhého soupeře ucítil Lomu u kotníků, takže silně zavrávoral, na nohách se však udržel. Před koncovou čárou zbýval už jen Mike Catt, který měl mašinu s číslem 11 zabrzdit. „Jen si zkuste zastavit rozjetý autobus. Když Lomu položil pětku, zůstal jsem paf,“ poví známý rozhodčí a funkcionář Jiří Štuksa, který tenkrát šampionát hltal na Eurosportu. Lomu hrudníkem sešrotoval Angličana pod sebe, pošlapal ho a mazal za slávou.

Lepší ragbista se nikdy nenarodil. A bohužel lepší ragbista ještě nikdy nezemřel.

Státní pohřeb pro legendu?

Deset tisíc Novozélanďanů se nabízelo, že mu darují ledvinu, ale Lomu byl z pohledu medicíny příliš složitý případ. Trápil ho nefrotický syndrom. První transplantace se povedla částečně, problémy se vrátily, poslední čtyři roky docházel na dialýzu. Na nedávném mistrovství světa, kam přijel jako host, se vyznal: „Mám už jen jeden sen. Chtěl bych vidět své syny, jak jsou z nich chlapi.“ Nedočkal se. Brayley má šest, Dhyreille pět.

Ještě v úterý večer kdosi vyfotil, jak Lomu na letišti v Aucklandu tlačí vozík plný kufrů. Rodinka se vracela z Anglie. O den později přišla zdrcující zpráva, že 40letá legenda zemřela na infarkt.

Jonah Lomu ještě na univerzitě v roce 1993.
Jonah Lomu pózuje v Cardiffu poté, co podepsal smlouvu týmem Cardiff’ Blues....

Nový Zéland by mu chtěl vypravit státní pohřeb, což by bylo poprvé od ledna 2008, kdy skonal sir Edmund Hillary, první muž na Mt. Everestu.

Jonah Lomu má kořeny na ostrůvku Tonga. Jeho táta měřil 176 centimetrů a maminka byla ještě menší. Junior se ovšem vytáhl na téměř dva metry a ramena měl všude. „Byl to přírodní úkaz. Obrovský chlap s neskutečným zrychlením. On posunul ragby do jiné dimenze,“ tvrdí Štuksa o době, kdy mu kamarád z Anglie posílal VHS kazety s nahranými zápasy.

V roce 1994 ho ve slavném černém dresu nadchl neznámý mladík, jenž větral obranu Francie. Lomu měl při reprezentační premiéře 19 let a 45 dní, čímž překonal téměř 90letý rekord Nového Zélandu: „O mně se ví, že nedám dopustit na francouzské ragby, ale do Jonaha jsem se zamiloval.“

Štuksa nebyl sám. Hlavně Nový Zéland, kde jsou ragbisté All Blacks považováni za prominenty, měl rázem největšího boha. Jako fotbalový svět v roce 1958 s úžasem sledoval nástup sedmnáctiletého Pelého, tak ragby okouzlil Lomu.

Chlapci, neblbněte. Ublížíte si!

Ten usměvavý mládenec s překvapivě tichým hlasem, který se třikrát oženil, měl unikátní parametry. Na první pohled hromotluk, ale když se postavil na křídlo a chytil míč, byl rychlý jako torpédo. Dnes je takových křídel daleko víc, on byl tehdy unikát: monstrum, které nešlo zastavit, i když proti stáli tři obránci najednou.

Jonah Lomu v utkání francouzské ligy v roce 2009.

Jonah Lomu v utkání francouzské ligy v roce 2009.

Štuksa s dojetím vzpomíná: „Soupeři ho samozřejmě zkoušeli faulovat, zkoušeli na něj být oškliví, ale on to bral s nadhledem. Jen se pousmál, což byl výraz, kterým jasně naznačoval: Neblbněte, chlapci, ještě si o mě ublížíte.“

Zůstane jen socha z vosku

Na kolejích ve Wesley se Lomu stal šampionem na všech rychlých tratích. Stovku běžel za úžasných 10,82. Kraloval překážkám, skoku do výšky, kouli, oštěpu i disku. Juniorská reprezentace ho chtěla do štafety. Kdyby jeho kariéru v sedmadvaceti nenarušila nemoc ledvin, asi by stanovil nepřekonatelné ragbyové rekordy. Jako král Pelé ve fotbale.

Lomu zvládl jen na mistrovství světa položit patnáctkrát pětku, což je rekord, který až letos dorovnal Jihoafričan Habana.

Když mu ledviny selhaly poprvé, dostal nabídku, aby se léčil se speciální péčí. Mohl mít na transplantaci přednostní právo, ale odmítl, protože mu nepřišlo fér, aby předbíhal. Po operaci se na hřiště vrátil, ale nebylo to ono, proto skončil a stal se vrchním ambasadorem ragby.

Mistrovství světa 2011 zahajoval právě on, v londýnském muzeu madame Tussaud stojí jeho vosková figurína, po světě má miliony obdivovatelů.

Teď se bohužel Nový Zéland chystá na státní pohřeb.

Jan Palička