21. listopadu 2011 21:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nowitzki míří do Evropy. Připojí se i další hvězdy?

Basketbalista Dallasu Dirk Nowitzki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalista Dallasu Dirk Nowitzki | foto: ČTK

DALLAS/PRAHA No Basketball Anymore (Již žádný basketbal) neboli NBA. Tak tohle svérázné vysvětlení zkratky nejlepší soutěže světa (National Basketball Association) bylo v uplynulém týdnu jedním z nejpoužívanějších slovních spojení v komunikační síti Twitter.

Po rozpuštění hráčských odborů, které de facto znamená celosezonní výluku milionářské soutěže, se basketbalisté opět začínají rozhlížet po jiném angažmá. Až dosud jich drtivá většina váhala s přesunem do Evropy či jiné části světa. Jediná hvězda, která nečekala, jak se intenzivní jednání posledních týdnů mezi hráči a vlastníky klubů vyvine, je Deron Williams. Rozehrávač New Jersey se totiž s Bešiktašem Istanbul dohodl už v létě.

Počet hvězdných basketbalistů NBA na evropských palubovkách by ale brzy mohl vzrůst. Nejužitečnější hráč letošního play off už v Evropě dokonce je. Němec Dirk Nowitzki, nejvýraznější postava šampionů z Dallasu, trénuje doma se svým osobním koučem a zvažuje, kde bude hrát.

"Po tak vydařené sezoně jsem si delší čas užíval cestování a jiných sportů. Teď se však těším na další sezonu a jsem plně odhodlán začít trénovat. Bude mi trvat několik týdnů, než se dostanu do optimální formy, ale pak budu stoprocentně připraven. Nedokážu si představit, že bych letos neodehrál žádné soutěžní zápasy," řekl včera třiatřicetiletý hráč televizi ESPN.

Nowitzki by si přál, aby NBA začala co nejdříve a on se mohl obléct opět do dresu Mavericks, spíše to však vypadá, že se připojí k týmu Real Madrid. To je totiž v zákulisí nejčastěji skloňované jméno ve spojitosti s německým obrem. "Je to mužstvo se skvělou tradicí, ale já opravdu nevím, jestli je pravda, že by o mě měli zájem," tvrdil nejužitečnější hráč NBA z roku 2007.

Není však sám, kdo začíná hledět směrem k zámoří. Kobe Bryant už před dvěma měsíci jednal s několika kluby, ale nakonec všechny nabídky odmítl. Teď je pravděpodobné, že začne opět přemýšlet o Evropě či jiné části planety. Už kvůli tomu, že chce hrát na olympijských hrách v Londýně a rok nicnedělání by asi nebyl ideální přípravou...´

Podle ESPN už i hvězda Miami Dwayne Wade pověřila svého agenta, aby vyslechl nabídky mimoamerických klubů.  Zástupce nejlepšího střelce ligy Kevina Duranta z Oklahomy už dokonce jedná s německým klubem BBC Bayreuth. Zájem o Duranta ale má i Bešiktaš, Maccabi, Valencia a další. „Dojednáváme poslední věci. Jsem optimista, nevypadá to špatně,“ řekl generální manažer Bayreuthu Uli Eichbaum.

Přesto nelze očekávat, že by došlo k masivnímu přesunu hráčů z Ameriky. „Je pouze velmi málo týmů, které jsou schopny je zaplatit. To se týká hlavně hvězd. Žádný velký exodus neočekávám,“ řekl LN basketbalový expert a bývalý hráč NBA Jiří Zídek.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.